Γέλοβατς: Με πένθος και τη λέξη «αδελφός» οι παίκτες της Νίζνι

Γιάννης Σταυρουλάκης

Οι παίκτες της Νίζνι τίμησαν την μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς, ο οποίος αγωνίστηκε στη ρωσική ομάδα τη σεζόν 2017-18, φορώντας πένθος με τη λέξη «αδελφός» για τον Σέρβο που έφυγε από τη ζωή στα 32 του.

Η Νίζνι και η Σαραγόσα, οι δυο εκ των ομάδων του Στέφαν Γέλοβατς αγωνίστηκαν την Κυριακή 12/12, τιμώντας την μνήμη του Σέρβου ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 32 ετών, αφού προηγουμένως υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο.

Στην ήττα της Νίζνι από την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 90-74, οι φιλοξενούμενοι φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια με την λέξη «αδελφός» προς τιμήν του Γέλοβατς, ο οποίος έπαιξε στη Νίζνι την αγωνιστική περίοδο 2017-18.

Με τη φανέλα της ρωσικής ομάδας, μάλιστα είχε σημειώσει 49 πόντους στη νίκη επί της Κάλεβ τον Φεβρουάριο του 2018, συγκεντρώνοντας 55 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Νωρίτερα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στον αγώνα της Σαραγόσα με τη Φουενλαμπράδα, για τη 13η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.