Mundobasket 2023, Καναδάς - Λετονία 101-75: Σαρωτικός, αήττητος και πρώτος (vid)

Ο Κανάδας κόπιασε, αλλά διατήρησε το απόλυτο (3-0), επικρατώντας με σκορ 101-75 κόντρα στη Λετονία (2-1). Αμφότερες είχαν ήδη πάρει την πρόκριση από τον όμιλο Η.

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Καναδά και τη Λετονία ήταν τέτοιο μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για την 3η αγωνιστική της 1ης φάσης του Mundobasket 2023 (101-75). Οι Λετονοί, με την άγνοια κινδύνου που έδειξαν στα δύο πρώτα ματς του ομίλου Η, επιχείρησαν να κάνουν τη... ζημιά και στον Καναδά.

Τα κατάφεραν σχεδόν για 20 αγωνιστικά λεπτά. Ένα λει απ του Ρόντιον Κούρουκς (14π., 10 ριμπ. στο ματς) έφερε τους Λετονούς στο +11 (23-12) 1:16 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 23-13.

Ο Καναδάς άρχισε, σταδιακά να ανεβάζει ταχύτητα και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τα εύστοχα τρίποντα, όχι μόνο μείωσε, αλλά στο φινάλε της 2ης περιόδου (μετά από κλέψιμο) ο Μπάρετ νίκησε την αντίπαλη άμυνα και το χρόνο και στο... μηδέν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 43-42!

Άλλος Καναδάς, τέλος το ματς

Εκεί ολοκληρώθηκε η επιτυχημένη παρουσία της Λετονίας στο ματς. Οι Καναδοί έκαναν το ματς παράσταση για ένα ρόλο. Με επί μέρους 37-20, έκαναν το εις βάρος τους 35-28, σε 65-55.

Και δεν σταμάτησαν. Από το -12 των Λετονών, βρέθηκαν στο +20 (81-61 και 86-66) έχοντας σε αυτό το διάστημα ένα σερί 12-0, με τον Σάι Γκίλτζιους - Αλεξάντερ να δίνει ακόμη μία εξαιρετική παράσταση με 27 πόντους (8/10 διπ., 2/7 τριπ., 5/6 βολές), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τους 16 πόντους να έρχονται στην 3η περίοδο.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Αλεξάντερ-Γουόκερ (14π.), Μπάρετ (22π.) και Ολίνικ (15π., 6 ριμπ., 4 ασίστ).

Από τη Λετονία ξεχώρισε ο Αντρέις Γκραζούλις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 43-32, 67-57, 101-75

Canada - Latvia stats

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!

@Photo credits: Fiba Basketball