Καβαλίερς - Ουόριορς 105-129

Φώτης Καρακούσης

Ντέρμπι από τα παλιά για ένα ημίχρονο, περίπατος για τους πρωταθλητές στην συνέχεια. Αυτό ήταν το παιχνίδι στο Κλίβελαντ με τους Ουόριορς να επικρατούν των Καβαλίερς με 129-105. Φοβερός με 42 πόντους ο Κάρι.

100% Επιστροφή* χρημάτων στον αγώνα Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Το πρώτο ημίχρονο στο Κλίβελαντ έδειχνε πως ο αγώνας των Καβαλίερς με τους Ουόριορς θα είχε την αίγλη των τελευταίων τελικών, παρότι οι... ιππότες δεν έχουν καμία σχέση με το πρόσφατο παρελθόν. Ωστόσο πάλεψαν και με το παραπάνω για 24 λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι πρωταθλητές πήραν τα ηνία και με τους Κάρι και Ντουράντ να κάνουν ό,τι θέλουν στο ματς επικράτησαν με 129-105. Μια νίκη που τους έφερε στο 17-9 με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το τραγικό τους ξεκίνημα πέφτοντας πλέον στο 5-19.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εντυπωσιακός Στεφ Κάρι που πέτυχε 42 πόντους με 8 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Ντουράντ με 25 και Τόμπσον με 16. Για τους ηττημένους ο Σέξτον είχε 21, ο Κλάρκσον αν και από τον πάγκο πέτυχε 17, εενώ 16 είχε και ο Οσμάν.