Κινγκς - Κλίπερς 109-95: Σημαντική νίκη στο κυνήγι των play off, αγωνίστηκε για 10 λεπτά ο Βεζένκοβ (vid)

Με τον Σάσα Βεζένκοβ να πατάει παρκέ για 10 λεπτά, οι Κινγκς επικράτησαν των Κλίπερς με 109-95 και συνεχίζουν να ψάχνουν τρόπο για απευθείας πρόκριση στα play off.

Οι Σακραμέντο Κινγκς (45-31) κυνηγούν με κάθε τρόπο την απευθείας είσοδό τους στα play off και πήραν τεράστια νίκη απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς (47-28) με 109-95. Έχοντας σε τρομερή κατάσταση και τους τρεις σταρ τους.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έμεινε μία ασίστ μακριά από το triple double, σημειώνοντας 22 πόντους, 20 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες, με τους Φοξ και Μάρεϊ να ακολουθούν στο σκοράρισμα, έχοντας 20 και 19 αντίστοιχα.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι ως το ημίχρονο, αφού η απουσία του Καουάι Λέοναρντ έκανε πιο εύκολο το έργο των Κινγκς. Με τον Σάσα Βεζένκοβ να αγωνίζεται για 10 λεπτά αλλά να μη βρίσκει τον χώρο που θα ήθελε και ο ίδιος στην επίθεση. Ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 2 πόντους από βολές, έχοντας μόλις 0/1 τρίποντο και 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο στη στατιστική του, δίνοντας ενέργεια στην άμυνα των Κινγκς για όσο πάτησε παρκέ.

Από πλευράς ηττημένων ο Γουέστμπρουκ από τον πάγκο ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ενώ ο Πολ Τζορτζ πέτυχε άλλους 18.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 56-51, 91-70, 109-95

@Photo credits: NBA/Getty Images