Μπακς - Λέικερς 124-128: Απίθανο «θρίλερ» 2 παρατάσεων και... τριπλός Αντετοκούνμπο (vids)

Έπειτα από ένα τρομερό ματς, οι Λέικερς πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Μπακς επικρατώντας στη δεύτερη παράταση με 128-124.

Έπειτα από μία πραγματικά επική αναμέτρηση, η οποία οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση ώστε να κριθεί ο νικητής, οι Λος Άντζελες Λέικερς κατάφεραν να πάρουν το διπλό επί των Μιλγουόκι Μπακς, επικρατώντας με 128-124.

Μπακς – Λέικερς: Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα μισά της πρώτης περιόδου βρίσκονταν μπροστά με 10 πόντους (14-4, 5:58), διατηρώντας απόσταση μέχρι και το τέλος του δωδεκαλέπτου, το οποίο έληξε με το σκορ στο 32-16.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά. Ήδη με το πέρασμα των 6 λεπτών είχαν φτάσει το σκορ στο 41-33 αλλά οι Μπακς βρήκαν τρόπο ώστε να αποκτήσουν πάλι διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 58-42 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει σημειώσει double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, τα «ελάφια» διατηρήθηκαν στο +10 (72-62, 6:09) και έκλεισαν άνετοι την τρίτη περίοδο στο +14 (88-74), με το σκορ να μην προϊδεάζει το τι θα ακολουθούσε.

Αν και οι Μπακς παρέμειναν στο +10 στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου (94-84), η αντεπίθεση των Λέικερς είχε αρχίσει. Ο Πρινς στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε για το 101-101, οδηγώντας παράλληλα το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν ικανή ώστε να ανοίξει τη διαφορά. Ο Λίλαρντ στα τελευταία 14 δεύτερα με τρίποντο έκανε το 117-115, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν όμως τον Ράσελ με εύστοχες βολές στα 3 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του χρόνου, να φέρνει το ματς ξανά στα ίσα και να το στέλνει στη δεύτερη παράταση.

Για μία ακόμη φορά, αμφότερες οι δύο πλευρές ήταν δυνατές και δεν άφησε η μία πριθώριο στην άλλη ώστε να ξεφύγει. Ο Ριβς στο 0:39 έκανε το 124-121 και ύστερα οι Λέικερς μπόρεσαν να κρατήσουν το «πάνω χέρι», φτάνοντας σε μία πολύ μεγάλη και δύσκολη επικράτηση επί των «ελαφιών» με 128-124.

Η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκουνμπο

Ο «Greek Freak» πραγματοποίησε για μία ακόμη φορά ηγετική εμφάνιση. Ήδη από το ημίχορνο είχε φτάσει το double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Έλληνας σταρ των Μπακς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 29 πόντους (14/24 δίποντα, 1/6 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκανε 3 μπλοκ και σημείωσε 2 κλεψίματα σε 46:25 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-16, 58-42, 88-74, 101-101, 117-117, 124-128