Μπακς - Νετς 115-108: Λίλαρντ και Αντετοκούνμπο «οδήγησαν» στη νίκη (vids)

Οι Μπακς επικράτησαν των Νετς με 115-108 και συνεχίζουν από τη δεύτερη θέση της Ανατολής.

Οι Μιλγουόκι Μπακς υποδέχτηκαν τους Μπρούκλιν Νετς και έχοντας σταθερά το πάνω χέρι μέσα στον αγώνα με ηγέτη τον Ντέμιαν Λίλαρντ αλλά και την καλή επιστροφή στη δράση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 115-108.

Με αυτόν τον τρόπο τα «ελάφια»ανέβηκαν στο 45-25 ενώ την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις 44 ήττες με 26 νίκες.

Μπακς – Νετς: Το ματς

Οι Μπρούκλιν Νες μπήκαν πιο δυνατά μέσα στο παιχνίδι και στο πρώτο μισό της αρχικής περιόδου, βρίσκονταν μπροστά οριακά με 11-9. Οι Μπακς ανέβασαν όμως κατακόρυφα την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με το 26-19 υπέρ τους.

Στη συνέχεια τα «Ελάφια» διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, όντας στο +10 (39-29, 5:58) ενώ πήγαν στα αποδυτήρια, τελειώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 60-44.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να παραμείνουν σε σταθερή απόσταση και ενώ στα μισά του τρίτου δωδεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 69-61 (6:12), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά με΄χρι το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε 81-69.

Οι Νετς ωστόσο δεν παράτησαν τον αγώνα και 6 λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας πέρασαν μπροστά, με τον Αντετοκούνμπο να φέρνει τα πάντα σε ισορροπία στο 60-60. Στη συνέχεια οι Μπακς επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην επικράτηση με 115-108.

Η εμφάνιση του «Greek Freak»

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στους αγώνες των Μπακς μετά την απουσία του στο περασμένο παιχνίδι. Αυτή τη φορά κατάφερε να είναι ο ένας από τους βασικούς πρωταγωνιστές των «Ελαφιών», ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/17 δίποντα, ½ τρίποντα, 2/4 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και σημείωσε 2 μπλοκ σε 34:55 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 60-44, 81-69, 115-108