Μπακς-Σανς 140-129: Λίλαρντ και Πόρτις έπαιξαν για τον Αντετοκούνμπο (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (44-24) παρατάχθηκαν κόντρα στους Φοίνιξ Σανς (39-29) χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο όμως επικράτησαν με 140-129, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ντέιμιαν Λίλαρντ και Μπόμπι Πόρτις.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέθηκε νοκ άουτ από τον αγώνα με τους Φοίνιξ Σανς λόγω ενοχλήσεων στον ιγνυακό τένοντα του αριστερού ποδιού ωστόσο οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 140-129, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή ενώ απομένουν 14 αγώνες για το φινάλε της regular season.

Μάλιστα ο Ντοκ Ρίβερς είδε τους παίκτες του να σημειώνουν 18/27 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (82-60) για τους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Ντέιμιαν Λίλαρντ - Μπόμπι Πόρτις.

Ο Dame τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 6/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 16 ασίστ, πέντε ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και τέσσερα λάθη σε 38 λεπτά ενώ σε ό,τι αφορά τον Πόρτις, γέμισε τη στατιστική του με 31 πόντους, 13/20 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, δυο ασίστ και τρία κλεψίματα σε 29 λεπτά.

Επίσης, ο Κρις Μίντλετον ξεπέρασε το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε και επέστρεψε στο rotation των Μπακς έπειτα από 16 αγώνες έχοντας 22 πόντους, επτά ασίστ, τρία ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 25 λεπτά.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπράντλι Μπιλ είχε 28 πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ, ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 23 πόντους (0/5 τρίποντα) ενώ ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε στους 11 πόντους με 4/10 σουτ εντός πεδιάς, προσθέτοντας εννιά ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα και δυο μπλοκ.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-36, 82-60, 109-94, 140-129.