Πέλικανς-Πέισερς 129-102: Νίκη με Ίνγκραμ και 48 πόντους στην πρώτη περίοδο

Οι Νιου Ορλίανς Πέλικανς (36-25) πέτυχαν 48 πόντους στην πρώτη περίοδο κι εν τέλει επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς (34-27) με 129-102, έχοντας ως κορυφαίο τον Μπράντον Ίνγκραμ.

Οι Πέλικανς επιβλήθηκαν των Πέισερς με 129-102 και συνεχίζουν από την έκτη θέση της κατάταξης στη Δύση με ρεκόρ 36-25, παραμένοντας σε απόσταση δυο νικών από τους Κινγκς και τους Μάβερικς που διεκδικούν επίσης την απευθείας πρόκριση στα play-offs.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε τους 19 από τους 34 πόντους του στην πρώτη περίοδο όπου οι Πέλικανς σημείωσαν συνολικά 48 πόντους με 20/22 σουτ εντός πεδιάς, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση του οργανισμού στο σκοράρισμα σε ένα δωδεκάλεπτο!

Μάλιστα το 90.9% με το οποίο σούταρε η Νέα Ορλεάνη στην πρώτη περίοδο συνιστά το υψηλότερο ποσοστό φέτος στη λίγκα σε ένα δωδεκάλεπτο! Από 'κει και πέρα, ο Τρέι Μέρφι πρόσθεσε 28 πόντους με 6/12 τρίποντα για τους Πέλικανς που κράτησαν τους Πέισερς στο 42.6% εντός πεδιάς, ρίχνοντας τον μέσο όρο τους στο σκοράρισμα κατά 21 πόντους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον είχε 0/7 σουτ σε 23 λεπτά και έμεινε άποντος για πρώτη φορά μετά τον Νοέμβριο του 2021!

Τα δωδεκάλεπτα: 48-26, 77-56, 108-72, 129-102.