Κινγκς - Πέισερς:121-126 «Άγγιξαν» την ανατροπή με triple double του Σαμπόνις

Σπύρος Μαρκεζίνης

Οι Ιντιάνα Πέισερς πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Σακραμέντο Κινγκς με τελικό σκορ 126-121, σε ένα ματς με δύο double double και ένα triple double.

Οι Σακραμέντο Κινγκς υποδέχτηκαν τους Ιντιάνα Πείσερς σε έναν αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το πάνω χέρι και παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι πήραν το διπλό με 126-121.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ματουρίν με 25 συνολικά πόντους ενώ στους 20 ακολούθησε ο ΜακΚόνελ με 20 πόντους και 10 ασίστ που σημείωσε double double, όπως και ο Τζάλεν Σμιθ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στους 18 πόντους τελείωσε το ματς ο Μάιλς Τέρνερ, ο Γουόκερ στους 15 και ο Χιλντ στους 12.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Κέβιν Χουέρτερ είχε 31 πόντους, ο Μάρεϊ 27, ο Φοξ 24 ενώ ο Σαμπόνις είχε 21 πόντους με 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 38:04 λεπτά συμμετοχής, σημειώνοντας έτσι triple double. Ο Σάσα Βεζένκοβ έφτασε τους 7 πόντους με 1 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 10:46 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δωδεκάλετπα: 31-34, 57-70, 89-90, 121-126