Σπερς - Κινγκς 120-129: Οι 43 πόντοι του Φοξ, σταμάτησαν τον Γουεμπανιάμα (vid)

Ο Ντε' Άαρον Φοξ σταμάτησε στους 43 πόντους και οι Σακραμέντο Κινγκς επικράτησαν των Σαν Αντόνιο Σπερς με 129-120. Για 17 λεπτά στο παρκέ ο Σάσα Βεζένκοβ, μέτρησε 5 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Ο Ντε' Άαρον Φοξ ήταν ασταμάτητος στο Τέξας. Και η εμφάνιση του ήταν ικανή να καλύψει το νέο «θαύμα της φύσης» που ακούει στο όνομα του Βίκτορ Γουεμπανιάμα.

Οι Σακραμέντο Κινγκς επικράτησαν με 129-120 των Σαν Αντόνιο Σπερς, έκαναν το 2-0 στο In-Season Tournament, ωστόσο πιο σημαντικό μοιάζει το γεγονός ότι μέτρησαν την 5η συνεχόμενη νίκη και φυσικά ότι ο Φοξ δείχνει να αφήνει πίσω του τον τραυματισμό στο πόδι.

Τελείωσε το ματς με 43 πόντους (5/11 τριπ., 9/13 διπ., 10/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 1 λάθος σε 40:43), με τον Ντομάντας Σαμπόνις να προσθέτει 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και τον Μαλίκ Μονκ 20.

Ειδικά ο τελευταίος ήταν ο παίκτης-κλειδί στην 4η περίοδο του αγώνα. Για τους Σπερς, οι οποίοι έχουν αρνητικό σερί επτά αγώνων, ο Γουεμπανιάμα είχε 27 πόντους, ο Ζακ Κόλινς 28 και ο Κέλντον Τζόνσον 21.

Στα... ρηχά ο Βεζένκοβ

Στην αναμέτρηση πήρε χρόνο και ο Σάσα Βεζένκοβ. Αγωνίστηκε για 16:56 (ο δεύτερος μεγαλύτερος χρόνος για τους αναπληρωματικούς πίσω από τον Μονκ) και ολοκλήρωσε το ματς με 5 πόντους (1/2 τριπ., 1/2 διπ.), 4 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 62-62, 94-95, 120-129.