Χίμκι - Άλμπα 104-87: Συνεχίζει σε τροχιά playoffs! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 104-87, παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-32 στο 10' ωστόσο βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια κι ανέβηκε στο 7-6 στην κατάταξη, ρίχνοντας την Άλμπα στο 4-9. Μπούκερ (24π., 10ριμπ.) και Σβεντ (22π.) κλείδωσαν τη νίκη των Ρώσων που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στην Arena Mytishchi, εκεί όπου ο Αλεξέι Σβεντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 12-11 στο 4'58". Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε το 18-17 στο 6:44 φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα όμως η Άλμπα προηγήθηκε με 23-32 στο 10' με τα συνεχόμενα τρίποντα των Γκίφεϊ, Γκιεντράιτις και τις πρωτοβουλίες του Κρέζιμιρ Νίκιτς!

Ακολούθως ο Γιόνας Γερέμπκο έδωσε λύσεις στην επίθεση της Χίμκι που μετέτρεψε το εις βάρος της 27-39 στο 12:07 σε 50-48 στο 18:10 με τον εξαιρετικό Μπούκερ. Μάλιστα η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 54-51, κάνοντας επιμέρους σκορ 31-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σβεντ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-51, 22:34), ο Γερέμπκο σκόραρε για το +16 (77-61) φτάνοντας τους 18 προσωπικούς πόντους για τη Χίμκι που δεν απειλήθηκε ως το τέλος κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 104-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 66.7% στο δίποντο και μοίρασε 24 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ μέτρησε 22 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε νταμπλ - νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτιν Χέρμανσον έμεινε στους 4 πόντους με 2/8 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Γκιλ βοήθησε τη Χίμκι με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 23-12 των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι την άμυνα της στο πρώτο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 32 πόντους, η Άλμπα τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87.