Αρμάνι - Ζάλγκιρις 85-81: Απέφυγε το… κάζο

Βασίλης Βλαχόπουλος
Η Αρμάνι Μιλάνο σημείωσε την πρώτη νίκη της στην Euroleague καθώς επικράτησε της Ζαλγίρις Κάουνας με 85-81 έστω κι αν αγκομάχησε στο τέλος και χρειάστηκε να βάλει όλες τις κρίσιμες βολές.

Απόντων των Μακ, Νέντοβιτς και με σαφέστατο πρόβλημα στην περιφέρεια για την Αρμάνι, θεωρητικά η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε μια σπουδαία ευκαιρία. Κι όμως, στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε κάκιστη παράσταση και τελείωσε την περίοδο με 3/15 σουτ και πέντε λάθη. Αντιθέτως, η ιταλική ομάδα τα έκανε όλα υπέροχα. 4/4 τρίποντα, σκληρή άμυνα, δημιουργία και εκτέλεση με πρωταγωνιστές τους Μπρουκς, Σκόλα και μετά το 8-0 έπειτα από περίπου τρία λεπτά, πάτησε και σε διαφορά 11 πόντων (15-4) με την είσοδο της περιόδου στα τελευταία τρία λεπτά. Αυτή ολοκληρώθηκε μ’ ένα μακρινό σουτ του Μπρουκς και με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (23-7).

Η Αρμάνι υποψιάστηκε αλλά δεν προνόησε την αντίδραση της Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο. Ο Λεκαβίτσιους εξελίχθηκε σε ηγετική φυσιογνωμία με διαδοχικά κλεψίματα αλλά και πόντους, είχε τη στήριξη και του Μιλάκνις και οι Λιθουανοί επέστρεψαν (27-23, 14’). Εκεί μίλησε η προσωπικότητα του Σέρχι Ροντρίγκεθ καθώς οι δικοί του οκτώ πόντοι ξεμπλόκαραν την Αρμάνι η οποία ανέκτησε διψήφια διαφορά (37-26) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ωστόσο, δεν έχτισε πάνω σ’ αυτή και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (43-36).

Η Αρμάνι πάτησε και πάλι σε διψήφια διαφορά (53-41, 23’) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά με επιθετική πολυφωνία και καλύτερη άμυνα, η Ζαλγκίρις επέστρεψε (55-50, 25’). Η Αρμάνι δεν είχε συνεργασίες, ούτε transition παιχνίδι, ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά, φαίνονταν και οι απουσίες της. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 64-59 καθώς ο Ουόκαπ έδωσε λύσεις στη λιθουανική ομάδα.

Η Αρμάνι ήταν αποτελεσματική στην επίθεση στις αρχές της τελευταίας περιόδου, προηγήθηκε με +10 (73-63, 33’), αλλά ο Ουόκαπ συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην ιταλική άμυνα και κράτησε τη Ζαλγκίρις πετυχαίνοντας καλάθια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (75-70, 35).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτή την εύθραυστη διαφορά (79-74) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά. Ένα καλάθι του Μπιλίνγκα έδειξε να «τελειώνει» το παιχνίδι αλλά η Ζαλγκίρις βρήκε δύο μεγάλα καλάθια από τον Γκριγκόνις (81-79, 25’ πριν το τέλος). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών. Δύο βολές του Μίτσοφ κι ένα ακόμη καλάθι από τον Γκριγκόνις διατήρησαν τη διαφορά στο καλάθι (83-81, 14’’ πριν το τέλος). Εκεί η Αρμάνι φλέρταρε με το λάθος, ο Γιασικεβίτσιους διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον μη καταλογισμό βημάτων και τελικώς δια χειρός Σέρχι η Αρμάνι συνέχισε να βολεύεται στο μαξιλαράκι των τεσσάρων πόντων (85-81) και κέρδισε το παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Παρότι η Ζαλγκίρις πλησίασε έως και στο καλάθι, δεν… φάνηκε ποτέ το σενάριο της ήττας της Αρμάνι. Λόγω προσωπικότητας των παικτών της ίσως και των ημιτελών προσπαθειών των Λιθουανών να κερδίσουν το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μπρουκς, Σέρχι Ροντρίγκεθ, Σκόλα και Μίτσοφ έδωσαν συνολικά 55 πόντους στην Αρμάνι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο εργάτης Μπιλίνγκα, πέρα από τις άμυνες, έβαλε και το κρίσιμο καλάθι, περίπου 100’’ πριν το τέλος, δίνοντας στην Αρμάνι διαφορά επτά πόντων.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: «Άφαντος» ο Ουλανόβας για τη Ζαλγκίρις, όπως και οι Πέρεθ, ΛεΝτει.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ευστοχία της Αρμάνι στις κρίσιμες ελεύθερες βολές.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι είχε σχεδόν μηδενικό transition παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η αξιολόγηση της Ζαλγκίρις στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν -3!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κόψιμο του Μπιλίνγκα στον Λε Ντέι στη δεύτερη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81