Νταρουσάφακα-Εφές 88-93

Νίκος Καρφής
Στην 4η σερί νίκη της στη Euroleague έφτασε η Εφές (7-2), αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας με 93-88 της Νταρουσάφακα. Κορυφαίος ο Μπομπουά με 24 και 6/7 τρίποντα.

Η Εφές συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη Euroleague, καθώς επικράτησε με 93-88 της Νταρουσάφακα και ανέβηκε στο 7-2 και έφτασε στο 4ο σερί ροζ φύλλο αγώνα.

Έπεσαν στο 1-8 οι ηττημένοι.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μπομπουά είχε 24, ενώ ο Έρικ είχε 18 για την Νταρουσάφακα.

Το ματς

H Nταρουσάφακα κατάφερε να προηγηθεί με 10-6 χάρη στον ΜακΚάλουμ, με τον Μότουμ να γράφει το 18-16 στο 7' για την Εφές. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους ως το τέλος της πρώτης περιόδου, εκεί οπου ο Σίμον έκανε το 23-19 για την ομάδα του Αταμάν.

Με ένα σερί 0-5, η Εφές πέρασε μπροστά 23-24 χάρη στο καλάθι του Πλάις. Η Νταρουσάφακα αντέδρασε και με τον Όζμιζρακ έκανε το 29-24. Ο Ντάνστον μείωσε σε 39-37 στο 28', φτάνοντας τους 9 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο, σουτάροντας με 3/9 τρίποντα.

Η Εφές κατάφερε να μετατρέψει το 48-45 σε 50-64 στο 25', τρέχοντας ένα επιμέρους 2-19 και έβαλε δύσκολα στην Νταρουσάφακα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και ο Άντερσον έγραψε το 60-74. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Μπομπουά είχε 4 σερί τρίποντα.

Ο Μπομπουά συνέχισε ζεστός και έκανε το 68-79 στο 33', αλλά ο Πέινερς μείωσε σε 75-81 στο 35'. Ο Έβανς μείωσε σε 84-88, όμως ο Μπομπουά με νέο τρίποντο έκανε το 84-91. Τελικά η Εφές άντεξε και πήρε το ματς με 88-93.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε τον Μπομπουά σε μεγάλη βραδιά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/7 τρίποντα), σούταρε με 11/22 τρίποντα η Εφές και έδωσε παραπάνω ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπομπουά είχε πόντους με 24 με 6/7 τρίποντα και ήταν ο κορυφαίος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σαβάζ είχε 2 πόντους και δεν βοήθησε τη Νταρουσάφακα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μοερμάν έκανε το 86-93, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μίσιτς με 9 και 8 ασίστ, ο Μότουμ με 11 πόντους και ο Ντάνστον με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό καλάθι του Μίσιτς.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το 5/15 τρίποντα και το τρίτο δεκάλεπτο (14-32), ενώ η Εφές τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-42, 60-74, 88-93