Μακάμπι-Ερυθρός Αστέρας 89-75 (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μακάμπι επικράτησε άνετα με 89-75 του Ερυθρού Αστέρα, έφτασε στο 10-9 και θα συνεχίσει να βρίσκεται στην 8η θέση που οδηγεί στα playoffs. Πρώτος σκόρερ ο Τζάκσον με 22 πόντους.

Στο 10-9 έφτασε η Μακάμπι, αφού δεν είχε κανένα πρόβλημα να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επικρατήσει με 89-75 του Ερυθρού Αστέρα, δύο μέρες μετά την συντριβή από τον Ολυμπιακό. Για τους νικητές ο Τζάκσον μέτρησε 22 πόντους, ενώ ο Μπιέλιτσα είχε 13 για τους ηττημένους, οι οποίοι έπεσαν στο 7-12.

Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο ματς από τον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκε με τον Ρολ στο 5' με 12-5. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και με τον Λεσόρτ μείωσαν στον πόντο (12-11) στο 7'. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο τέλος της περιόδου και με τον Τάιους έγραψαν το 23-16 στο 10'.

Η Μακάμπι συνέχισε να έχει μια διαφορά ασφαλέιας (30-22) στο 25,' με το καλάθι του Μπόλντεν. Ο Τάιους δεν σταμάτησε να πληγώνει την ομάδα του Αλιμπίγιεβιτς,αφού εκτόξευσε τη διαφορά στους 11(40-29) στο 19'. Oι Ισραηλινοί δεν πάτησαν... φρένο και με τον Τόμας έγραψαν το 47-29 στο ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά η Μακάμπι μέτρησε 10 ασίστ έναντι 4 των Σέρβων.

Oι Σέρβοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και...ροκάνισαν τη διαφορά (53-43, 25') με τον Ρότσεστι. Η ομάδα του Σπάχια δεν άφησε την αντίπαλο της να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και με τον Τζάκσον έκανε το 64-52.

Ένα καλάθι του Τζάκσον έκανε το 80-65 στο 37' και από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς. To τελικό δείχνει πολλά για την εικόνα του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι σούταρε με 6/13 τρίποντα, είχε 21/24 βολές, ενώ έβαλε τις βάσεις της επικράτησης από το πρώτο ημίχρονο (47-29).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Πιερ Τζάκσον είχε 22 πόντους, 5 ασίστ και 24 στο σύστημα αξιολόγησης, όντας ο κορυφαίος για την Μακάμπι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τάιους μέτρησε 15 πόντους με 7/11 δίποντα και 7 ριμπάουντ και έδωσε σημαντική βοήθεια στην ομάδα του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάζιτς μέτρησε μόλις 2 πόντους και 0/5 τρίποντα, κάτι που δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ισραηλινοί έγραψαν το 80-65 στο 37' με τον Τζάκσον και ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ μετά από αυτό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τα 15 λάθη και το κακό πρώτο ημίχρονο (47-29) που τελικά στοίχισε, ενώ η Μακάμπι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-29, 64-52, 89-75