Μονακό - Ζάλγκιρις 69-66: Πήρε και φέτος το εισιτήριο της στα play off (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μονακό φιλοξένησε τη Ζάλγκιρις Κάουνας και κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 69-66, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα play off.

Η Μονακό υποδέχτηκε τη Ζάλγκιρις Κάουνας στην 33η και προτελευταία αγωνιστική της Euroleague, σε ένα ματς όπου η ομάδα από το Πριγκιπάτο μπόρεσε να επικρατήσει με 69-66 και εξασφάλισε τη δική της θέση για μία ακόμη χρονιά στα play off της διοργάνωσης.

Με αυτόν τον τρόπο οι αποψινοί νικητές πλέον έχουν ρεκόρ 22 νικών αντί 11 ηττών ενώ από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Λιθουανίας έπεσε στο 14-19.

Μονακό – Ζάλγκιρις: Το ματς

Η Μονακό μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ήδη στα πρώτα πέντε λεπτά είχε καταφέρει να αποκτήσει το πάνω χέρι, έχοντας το προβάδισμα με 11-4 (4:38). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διατηρηθούν σε αυτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 20-11.

Η Ζάλγκιρις βρήκε τρόπο να αντιδράσει και «ροκάνισε» τη διαφορά στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου φτάνοντας στο -5 (30-25, 5:15), δεν μπόρεσε όμως να παραμείνει σε κοντινή απόσταση και κάπως έτσι η ομάδα από το Πριγκιπάτο έφτασε ξανά στο +10 με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται 39-29 μετά από εύστοχες βολές του Μάικ Τζέιμς.

Ο σύλλογος από τη Λιθουανία έδειξε για μία ακόμη φορά σημάδια αντίδρασης και στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μισού, οι παίκτες του Τρινκιέρι βρέθηκαν στο -6 μετά από δίποντο του Έντμοντ Σάμνερ (43-37, 4:42). Παρά αυτή την αντίδραση όμως οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά και τελείωσαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 51-44.

Η Μονακό μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανέβασε κατά πολύ τον ρυθμό της, αυξάνοντας τη διαφορά, φτάνοντας στα 5 λεπτά πριν το τέλος να έχει προβάδισμα με σκορ 62-49. Η τελευταία προσπάθεια της Ζάλγκιρις για την ανατροπή δεν απέφερε κάτι παραπάνω από την απλή μείωση στη διαφορά και να δώσει μία αίσθηση «θρίλερ» ανάμεσα στις δύο πλευρές, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 69-66 με νικήτρια τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-29, 51-44, 69-66

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη δεύτερη βολή του Μάνεκ όπου ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 69-67, ο ίδιος την έχασε επίτηδες, κάτι το οποίο έγινε αντιληπτό από τους διαιτητές που έδωσαν την κατοχή στη Μονακό.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντονάντας Μοτιεγιούνας που σε 20:49 λεπτά εντός παρκέ είχε συνολικά 14 πόντους (6/8 δίποντα, 2/2 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάικ Τζέιμς που αναδείχθηκε σε πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ αλλά και ο Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Κίναν Έβανς που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 17 πόντους με 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 32:14 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Λούκας Λεκαβίτσιους που τελείωσε το παιχίδι με 2 πόντους και ισάριθμα ριμπαόυντ και ασίστ σε 14:22 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 93,8% από τις ελεύθερες βολές της Ζάλγκιρις που είχε 15/16 εύστοχες.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε επικρατήσει μέσα στο Κάουνας με 83-79.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Μονακό υποδέχεται στη Νανσί την Κυριακή (7/4, 15:30), ενώ η Ζάλγκιρις υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης την Πέμπτη (11/4, 20:00)