Ζάλγκιρις - Αρμάνι 87-73: Έβανς και Σάμνερ την κράτησαν ζωντανή στη «μάχη» για τα Play In (vid)

Η Ζάλγκιρις υπέταξε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 87-73 και συνεχίζει να ελπίζει για τα Play In.

Σε έναν πολύ σημαντικό αγώνα για τα Play In, η Ζάλγκιρις υποδέχτηκε στο Κάουνας την Αρμάνι Μιλάνο και ύστερα από ένα αρκετά συναρπαστικό ματς, στη μεγαλύτερη διάρκειά του, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» στην τελευταία περίοδο και πήραν μία σπουδαία νίκη με 87-73.

Με αυτόν τον τρόπο ο σύλλογος από τη Λιθουανία έφτασε το ρεκόρ της στο 14-18, με τον ιταλικό να πέφτει στα ίδια νούμερα, αλλά τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να έχουν το πάνω χέρι, έχοντας πάρει και το ματς του πρώτου γύρου.

Ζάλγκιρις – Αρμάνι: Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έθεσαν τον ρυθμό που θα ακολουθούσαν αμφότερες μέσα στη διάρκεια του αγώνα Στο 5:31 το σκορ ήταν στο 10-7 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-14 υπέρ της Αρμάνι.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα έστω και οριακά στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25, 5:11) και πήγαν μάλιστα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 37-35.

Οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ για την επανέναρξη και η Ζάλγκιρις φάνηκε ότι ήταν αποφασισμένη να μη μείνει πίσω στο σκορ. Στο 6:01 ο Κίναν Έβανς έδωσε μετά από ώρα εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 41-39. Μάλιστα οι γηπεδούχοι από εκείνη τη στιγμή και ύστερα απέκτησαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την περίοδο έχοντας κρατήσει σταθερά τα «ηνία» με 59-54.

Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ίδιο τρόπο όπως και με αυτόν που σταμάτησαν, το ματς άρχισε να γέρνει υπέρ της ομάδας από τη Λιθουανία, με τον ιταλικό σύλλογο να δείχνει κάποια... σημάδια ζωής. Στο 5:00 το σκορ ήταν στο 72-65, με ένα time out να διακόπτει την ροή του παιχνιδιού.

Ο Νέιπιερ ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων για το 72-68 αλλά η απάντηση ήταν σχεδόν άμεση από τη Ζάλγκιρις, η οποία μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έφτασε ξανά στο +10 (78-68, 2:54), με τον Ετόρε Μεσίνα να καλεί νέο time out.

Η εικόνα του ματς ωστόσο δεν άλλαξε και με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Τρινκιέρι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-37, 59-54, 87-73

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην άμυνα της Ζάλγκιρις που δεν άφησε την Αρμάνι να βάλει πόντο από το 4:24 μέχρι και το 1:39, έχοντας δημιουργήσει ήδη απόσταση ασφαλείας.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Έντμοντ Σάμνερ που τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 17 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 5 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 15:06 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κίναν Έβανς με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:56 λεπτά.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος σε 25:34 λεπτά μπόρεσε να βάλει 19 πόντους και να πάρει 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Νικολό Μέλι που είχε μόλις 1 πόντο σε 27:29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12 λάθη της Αρμάνι Μιλάνο, σε αντίθεση με τα 8 της Ζάλγκιρις.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Ζάλγκιρις είχε επικρατήσει με 83-70 μέσα στο Μιλάνο για την 11η αγωνιστική.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Ζάλγκιρις αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λιετκαμπέλις τη Δευτέρα (1/4, 17:00) ενώ η Αρμάνι δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ρετζιάνα το Σάββατο (30/3).