Αρμάνι - Φενέρμπαχτσε 77-76: Πάτησε στο play-in (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και διατήρησε ολοζωντανές τις ελπίδες της για μία θέση στο play-in (77-76).

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να προλάβει το play-in, επικράτησε με 77-76 της Φενέρμπαχτσε. Συνάμα έδωσε χείρα βοηθείας σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, αφήνοντας ένα βήμα πιο πίσω τη Φενέρ.

Η ιταλική ομάδα έχασε διψήφια διαφορά πόντων, η Φενέρ πάλεψε μέχρι το φινάλε, αλλά στο τέλος η Αρμάνι είχε τις λύσεις και με σερί 7-0 έφτασε στη νίκη.

Αρμάνι - Φενέρμπαχτσε: Το ματς

Η Αρμάνι Μιλάνο εμφανίστηκε ως μια ομάδα που επιθυμούσε να πουλήσει ακριβά το... τομάρι της. Και το έκανε με στυλ ιταλικό! Το αρχικό 3-6 της Φενέρ έγινε 17-8, με τον Νικολό Μέλι να έχει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η Αρμάνι δεν έμεινε εκεί. Συνέχισε να «χτυπάει» τους Τούρκους (11 λάθη) και ξέφυγε με 12 (26-12). Και με 15 (37-22), μετά από καλάθι και φάουλ του Μέλι, 6:27 πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Εκεί που η Φενέρ έμοιαζε χαμένη από νωρίς, έβγαλε αντίδραση, με τους Γκούντουριτς και Μπιμπέροβιτς (43-33), ενώ το τρίποντο του Γουίλμπεκιν επέτρεψε στη Φενέρ να κλείσει τα πρώτα 20 λεπτά στο -7 (43-36).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με νέο τρίποντο της Φενέρ, με το σερί της να φτάνει στο 10-0 (43-39). Η Αρμάνι στηρίχθηκε στον κορυφαίο σκόρερ της, τον Σαβόν Σιλντς, αλλά και τον Άλεξ Πόιθρες, με τους δύο παίκτες να δίνουν προβάδισμα 10 πόντων (54-44) λίγο πριν από το τέλος της 3ης.

Ενώ το ποσοστό της Φενέρ πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων δεν ήταν καλό, ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ την κράτησε στο ματς (59-51). H Φενέρ μείωσε και άλλο (59-54).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε (65-62), προτού ο Νέιπιερ σκοράρει ένα μακρινό τρίποντο για το 68-62. Στο όριο των τεσσάρων λεπτών για το φινάλε, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 68-66. Και αφού η Αρμάνι αστόχησε, ο Γουίλμπεκιν δε συγχώρεσε: Τρίποντο για το προσπέρασμα 68-69.

Ο Γκούντουριτς έκανε το 71-70 και ο Μπιμπέροβιτς εδραίωσε ακόμα περισσότερο τη Φενέρ (73-70, 1:30 πριν το τέλος). Ο Μιροτιτς έβαλε τη δική του... πινελιά στο ματς, μετά από ωρα: Τρίποντο για το 73-73.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 7-0 της Αρμάνι όταν η Φενέρ προηγήθηκε με 73-70.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νικολό Μέλι μέτρησε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ:Ο Σεστίνα αγωνίστηκε μόλις για 10 λεπτά και δεν βοήθησε.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μότλεϊ μέτρησε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Αρκετοί, ο Σιλντς είχε 15 πόντους, ο Μίροτιτς 13 (7 ριμπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/16 τρίποντα του Γουίλμπεκιν.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με διαφορά τριών πόντων (85-82).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Αρμάνι υοποδέχεται τη Νάπολι (24/3, 20:00), ενώ η Φενέρ αγωνίζεται στην έδρα της Πετκίμ (25/3, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76.