Μπασκόνια-Άλμπα Βερολίνου 88-71: Σε τροχιά Play-In οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου με 88-71 και εδραιώνεται στις θέσεις που οδηγούν στο Play-In της EuroLeague.

Η Μπασκόνια ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Άλμπα Βερολίνου στη Βιτόρια, επικρατώντας με 88-71 και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για τη συμμετοχή της στο Play-In.

Οι Βάσκοι διατηρούσαν διψήφιες διαφορές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ανέβηκαν στο 15-13, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην τελευταία θέση με το χειρότερο ρεκόρ στη διοργάνωση (5-23).

Το ματς

Η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο στη Fernando Buesa Arena (23-10), έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Σεντεκέρσκις (9π., 3ριμπ.) και μοιράζοντας οκτώ ασίστ για τέσσερα λάθη σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Άλμπα Βερολίνου σούταρε με κακά ποσοστά (2/9 δίπ., 2/8 τρίπ.) και υποχρεώθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ.

Στη συνέχεια ο Μάικ Κότσαρ εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (32-14, 13') ενώ οι Βάσκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-34, βρίσκοντας λύσεις με τον Τσίμα Μονέκε, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ακολούθως, ο Κότσαρ σκόραρε για το 54-44 στα μέσα της τρίτης περιόδου ενώ ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έκανε το 63-47 στο 30'.

Οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση ως το φινάλε και επικράτησαν με 88-71, εδραιώνοντας τη θέση τους στο 7-10 που οδηγεί στο Play-In της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 42-34, 65-47, 88-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 21-13 στην τρίτη περίοδο, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (5/6 δίπ., 1/1 τρίπ., 1/1 βολ.), 10 ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ και τρία κλεψίματα σε 28:50.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τιμ Σνάιντερ είχε 0/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ένα λάθος και ένα ριμπάουντ σε 9:46.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τσίμα Μονέκε βοήθησε την Μπασκόνια με 16 πόντους, δυο ασίστ και ένα ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Οι προσπάθειες του Καλίφα Κουμάντζε (12π., 3ριμπ., 3μπλοκ) δεν ήταν αρκετές για την Άλμπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Άλμπα Βερολίνου είχε 4/17 σουτ εντός πεδιάς στην πρώτη περίοδο (2/9 δίπ., 2/8 τρίπ.)/

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπασκόνια επικράτησε της Άλμπα με 91-86 στο Βερολίνο για τη 2η αγωνιστική της regular season.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (10/3) για την 24η αγωνιστική στη Liga Endesa και η Άλμπα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τους Ροστόκ Σίγουλβς για την 23η αγωνιστική στη Bundesliga.