Βίρτους - Βαλένθια 87-74: Άντεξε και την... ψυχρολουσία του Σενγκέλια (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια (87-74) και συνεχίζει να ελπίζει για μία θέση στην πρώτη τετράδα, πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό. Τραυματίστηκε και αποχώρησε στην 1η περίοδο του αγώνα ο Τόρνικε Σενγκέλια.

Ο Μάρκο Μπελινέλι πήρε τη Βίρτους από το... χεράκι στο πρώτο ημίχρονο (11π., 2/3 τριπ.), καλύπτοντας και το κενό που άφησε ο Τόρνικε Σενγκέλια μετά τον τραυματισμό και την αποχώρησή του.

Η ιταλική ομάδα ανέτρεψε το σκορ, αφού βρέθηκε πίσω με 20-12, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, άλλαξε εντελώς τη ροή του αγώνα. Ένα επί μέρους 13-5 έφερε το...Χ (25-25).

Η Βαλένθια μείωσε σε 36-32, αλλά σε εκείνο το σημείο η Βίρτους έκανε σερί... Μπελινέλι, με τον Ιταλό γκαρντ να πετυχαίνει 6 πόντους για το 8-0 και το 44-32 μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βίρτους να αντέχει, παρά την απουσία του Σενγκέλια. Η Βίρτους στηρίχθηκε στις 20 ασίστ, αλλά και στα μόλις 7 λάθη, καλύπτοντας έτσι το 8/24 τρίποντα. Την ίδια στιγμή, η άμυνά της κατάφερε να περιορίσει τα ατού των Ισπανών, εκτός από τον Κρις Τζόουνς, τον μοναδικό με διψήφιο αριθμό πόντων (20π.).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου όταν η Βίρτους κατάφερε να... σβήσει το προβάδισμα της Βαλένθια και να χτίσει το δικό της.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόρνταν Μίκι είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 16 πόντους και ο Αίζάια Κορντινιέ 12.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Κρις Τζόουνς είχε 20 πόντους.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ντέμιεν Ίνγκλις είχε 1 πόντο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 23 ασίστ για 8 λάθη της Βίρτους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε ηττηθεί με 79-71, κάλυψε και τη διαφορά.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ: Βίρτους παίζει με τη Σάσαρι (3/3, 13:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Παλένθια (3/3, 18:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-020, 44-32, 65-57, 87-74.