Μπαρτσελόνα-Άλμπα 93-77: Την ισοπέδωσε

Η Μπαρτσελόνα (18-8) δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (5-21), επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της και επικρατώντας με 93-77.

Η Μπαρτσελόνα παρέσυρε στον ρυθμό της την Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 93-77 για την 26η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 29-12 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το 51-39 του ημιχρόνου σε 80-51 στο 30', φτάνοντας στην εύκολη νίκη και παραμένοντας στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Το ματς

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο στο Palau (31-26, 10'), εκεί όπου η Μπαρτσελόνα σούταρε 11/15 δίποντα και πήρε σκορ από οκτώ παίκτες απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου που βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 4/7 τρίποντα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου βελτίωσε την άμυνά της και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-39, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Όσκαρ Ντα Σίλβα (12π.) και παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, η Άλμπα στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Ματέο Σπανιόλο και Μάρτιν Χέρμανσον, έχοντας όμως μόνο έξι ασίστ για 11 λάθη. Πάντως ο Νίκο Λαπροβίτολα σκόραρε για το +20 της Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 59-39 στο 22'.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, δίχως να απειληθούν ουσιαστικά από την Άλμπα, διατηρώντας σταθερά διαφορά ασφαλείας. Ο Οριόλ Παουλί διαμόρφωσε το 78-47 στο 29' κι εν τέλει οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 93-77, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 18-8, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της κατάταξης πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ (22-4).

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-39, 80-51, 93-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην απόδοση της Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου πέτυχαν 29 πόντους σε αυτό το διάστημα, δέχτηκαν μόλις 12 και το... τελετουργικό έλαβε τέλος.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ηγήθηκε της Μπαρτσελόνα στην άνετη νίκη επί της Άλμπα, σημειώνοντας 18 πόντους με 4/6 βολές, 7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19:04.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γουέτσελ είχε 0/1 δίποντο και 5 λάθη σε 11:21 για την Άλμπα.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τιμ Σνάιντερ σημείωσε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε μια πολύ κακή βραδιά για τους Γερμανούς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 9 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Άλμπα είχε 19 λάθη και 11 ασίστ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ A' ΓΥΡΟ: Η Άλμπα είχε επικρατήσει με σκορ 74-70 στο Βερολίνο για τη 15η αγωνιστική της regular season.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Άλμπα δοκιμάζεται στην έδρα της Βέχτα (11/2) για τη Bundesliga ενώ σε ό,τι αφορά την Μπαρτσελόνα, αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μανρέσα (11/2) για την 22η αγωνιστική της Liga Endesa.