Μπάγερν - Ολυμπιακός 72-76: Οι «ερυθρόλευκοι» ξανάρχονται (vid)

Ο Ολυμπιακός έδειξε σπουδαίο χαρακτήρα στο Μόναχο και με εκπληκτική άμυνα νίκησε τη Μπάγερν με 72-76. Τρομερός ο Τόμας Γουόκαπ (16π., 8ασ., 0λ.). «Καθάρισαν» στα δύσκολα Πετρούσεφ (14π., 3ρ.) και Λαρεντζάκης (8π. 4ρ.,3ασ.).

Ο Ολυμπιακός παίζοντας συγκλονιστική άμυνα πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο και νίκησε τη Μπάγερν με 72-76. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν τρομερό χαρακτήρα και βρήκαν πρωταγωνιστές σε διαφορετικά διαστήματα του παιχνιδιού (Μπραζντέικις, Λαρεντζάκης) εκτός από τον Τόμας Γουόκαπ ο οποίος ήταν συγκλονιστικός και στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» αισθάνονται καλύτερα βαθμολογικά και με 2/2 νίκες δεν άφησαν να φανεί το κενό των Μιλουτίνοφ και Φαλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το ρυθμό της αναμέτρησης. Οι καλές άμυνες και η καλή γενικά δουλειά στο ριμπάουντ τόσο των παικτών της Μπάγερν όσο και του Ολυμπιακού, έκανε την αποστολή τους δύσκολη (7-7, 6'). Ο Μπραζντέικις με 9 πόντους (τρία έμμεσα τρίποντα) έδωσε μικρό προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 9-13 (8') και το εναρκτήριο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-18.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία του Σίκμα στο παρκέ και δικαιώθηκαν για το... σημάδι στα αργά του πόδια. Χάρις και Μπόνγκα έδωσαν σκορ λοιπόν και έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 27-26 (15'). Ο Μπαρτζώκας διέγνωσε το πρόβλημα και έριξε τον Πετρούσεφ στο παρκέ, κίνηση που βελτίωσε την αμυντική λειτουργία, δυσκόλεψε τη ζωή των Γερμανών και στην άλλη πλευρά ο Παπανικολάου με σουτ από τα 6.75 έκανε το 27-31 (18'). Το τελευταίο δίλεπτο είχε μόνο κακές αποφάσεις από τους Πειραιώτες και φυσικά το «πλήρωσαν» αφού πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ (38-35).

Η Μπάγερν στις πρώτες κατοχές του δευτέρου ημιχρόνου ακούμπησε τη μπάλα στον Ιμπάκα ο οποίος ευστόχησε για το 44-37 (23'), ωστόσο Γουόκαπ και Πίτερς φρόντισαν να μη χαθεί η επαφή με το σκορ (44-41, 25'). Ο Τόμας Γουόκαπ αισθανόταν καλά και πέραν της συγκλονιστικής του προσπάθειας στην πίσω πλευρά του παρκέ, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (47-48, 28΄) με 5 διαδοχικούς δικούς του πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού και με τον Γουόκαπ πρωταγωνιστή είτε σκοράροντας είτε δίνοντας ασίστ, βρέθηκε στο +9 (51-60, 33'). Η Μπάγερν όμως έβγαλε αντίδραση και φρόντισε γρήγορα να μείωσε σε 59-60 με πόντους από Ιμπάκα και Φρανσίσκο. Οι «ερυθρόλευκοι» σε σάστισαν και βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη αισθάνθηκαν λίγο πιο ήρεμα (62-68, 36'). Ο Λάσο είδε τους παίκτες του να μην εγκαταλείπουν ούτε αυτοί και να θέλουν να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης (67-70, 38'). Τα πάντα θα κρίνονταν στη λεπτομέρεια, η άμυνα του Γουόκαπ στον Ομπστ ήταν τέτοια, το αμυντικό ριμπάουντ και η ασίστ του Λαρεντζάκη στον Πετρούσεφ ήταν τέτοια και ο Ολυμπιακός έφυγε από το Μόναχο με σπουδαίο διπλό (72-76).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 69-72. Ο Γουόκαπ αστόχησε, όμως ακολούθησε δική του συγκλονιστική άμυνα πάνω στον Ομπστ. Ο «Λάρε» πήρε το ριμπάουντ, πάσαρε στον Πετρούσεφ ο οποίος κάρφωσε για το 69-74. Ο Φρανσίσκο ευστόχησε σε τρίποντο για το 72-74, όμως ο Λαρεντζάκης έμεινε ψύχραιμος και με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν συγκλονιστικός στα 28:20 που αγωνίστηκε προσφέροντας 16 πόντους (5/10διπ., 1/1τριπ., 3/4βολ.), 8 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος! Φυσικά έπαιξε αμυνάρα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Αποντος ο Αντρέας Ομπστ σε 13:34. Κακός και ο Λεάντρο Μπολμάρο (1π.).

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Σερτζ Ιμπάκα ολοκλήρωσε με 18 πόντους (7/11διπ., 1/1τριπ., 1/1βολ.), 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Επίσης ο Σιλβέν Φρανσίσκο σκόραρε 18 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ίγκνας Μπραζντέικις στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε πολύ (11π. 5ρ.). Στο τελείωμα του αγώνα έπαιξαν κομβικό ρόλο οι Φιλίπ Πετρούσεφ (14π., 3ρ.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (8π., 4ρ., 3ασ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός τελείωσε με μόλις 5 λάθη, 17 ασίστ και 10/11 βολές (λίγες, αλλά 91%). Η Μπάγερν από την πλευρά της είχε 12 ασίστ για 10 λάθη.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στο ΣΕΦ με 77-69.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Οι Πειραιώτες παίζουν την Κυριακή στην Πάτρα με τον Προμηθέα. Η Μπάγερν υποδέχεται τη Δευτέρα την Όλντενμπουργκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

@Photo credits: INTIME