Άλμπα-Ερυθρός Αστέρας 89-80: Οι Γερμανοί λύγισαν τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ερυθρός Αστέρας (9-14) προσπάθησε να επιστρέψει από το -22 όμως η Άλμπα Βερολίνου (5-18) άντεξε στην πίεση των Σέρβων στο φινάλε και επικράτησε με 89-80.

Η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε την πέμπτη νίκη της στη EuroLeague, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 89-90. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου, είδαν τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν όμως κράτησαν το προβάδισμα,

Το ματς

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στη Mercedes-Benz Arena, εκεί όπου η Άλμπα προηγήθηκε με 18-16 παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και έχοντας πέντε ασίστ για ένα λάθος απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που στηρίχθηκε στις πρωτουβουλίες των Γκιεντράιτις και Ντος Σάντος, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (5).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα «νεκρά» διαστήματα των Σέρβων και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Ματ Τόμας ευστόχησε σε τρίποντο για το 38-26 στο 16'. Η Άλμπα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 51-36 σουτάροντας 6/12 τρίποντα (50%), με τον Γκαμπριέλε Προσίντα να σημειώνει 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Ακολούθως ο Προσίντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 70-48 στο 28:06 για τους γηπεδούχους που είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 83-78 με τον Ντος Σάντος στα 2:07 για το τέλος αλλά η Άλμπα διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 51-36, 72-54, 89-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη σωστή αντίδραση της Άλμπα όταν ο Ερυθρός Αστέρας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιάνι Βέτζελ σημείωσε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 25:26, συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς στο PIR.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: O Nτέγιαν Νταβίντοβατς είχε 0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3 ριμπάουντ σε 16 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιάγκο Ντος Σάντος πέτυχε 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Σέρβους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γκαμπριέλε Προσίντα είχε 17 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 16:59.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στις ασίστ, 19 η Άλμπα, 9 ο Ερυθρός Αστέρας.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 85-71 στο Βελιγράδι για τη 14η αγωνιστική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Παρτιζάν (28/1) για τη 18η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας ενώ η Άλμπα δοκιμάζεται στην έδρα της Βούρζμπουργκ (28/1) για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga.