Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 90-91: One Χάουαρντ show (vid)

Η Μπασκόνια (12-10) απέδρασε με το «διπλό» από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα (9-13) με σκορ 90-91, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ που τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Η Μπασκόνια επέστρεψε από το -9 του ημιχρόνου στην κατάμεστη Stark Arena, έκανε «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 90-91, κάνοντα σωστή διαχείριση στο φινάλε παρά την πίεση των γηπεδούχων. Έτσι οι Βάσκοι παραμένουν στην πρώτη δεκάδα της κατάταξης και το οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στον Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6μ.75 και προσυπέγραψε τη νίκη με 7/10 τρίποντα.

Το ματς: Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια

Ο Γιάγκο Ντος Σάντος ήταν εκείνος που «γέμισε» τα παπούτσια του Μίλος Τεόντοσιτς ο οποίος έμεινε εκτός αγώνα και πετυχαίνοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του, οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα στο +8 (16-8) πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς. Η Μπασκόνια προσπαθούσε να «απαντήσει» στο «τρίποντο κρεσέντο» του Ερυθρού Αστέρα (σ.σ. έκλεισε το δεκάλεπτο με 6/9 τρίποντα!) χωρίς ωστόσο να το καταφέρει. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν «on fire» και αφού προηγήθηκε με +10 πόντους (26-16) έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 31-20. Συνολικά είχε μετρήσει 6/8 δίποντα και 6/9 τρίποντα, ενώ οι Βάσκοι είχαν 2/2 δίποντα και 5/9 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η Μπασκόνια έβγαλε μεγαλύτερη αντίδραση έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Νίκο Ρογκαβόπουλο και με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στην δύο κατοχές (37-31) στο 23'. Ο Τζαβόντε Σμαρτ ξεκίνησε δυναμικά με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα και με εννέα πόντους κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του (45-36) έως και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (52-43).

Μετά την ανάπαυλα οι Βάσκοι παρουσιάστηκαν άκρως αναγεννημένοι σε αντίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα που είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα της Μπασκόνια. Αποτέλεσμα; Να «ροκανίσουν» τη διαφορά και με επιμέρους 13-4 να μειώσουν στον πόντο (57-56) στο 25'. Και όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν έμειναν εκεί. Πάτησαν εκ νέου το γκάζι έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ ο οποίος δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια φέρνοντας την ομάδα του στο +7 (62-69) με τη λήξη της 3ης περιόδου!

Στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε και ο Λούκα Μίτροβιτς τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 80-84 ενώ ο Ρόκας Γκιεντράιτις ευστόχησε σε τρίποντο για το 83-84 στο 1:51 για το φινάλε, υποχρεώνοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει εσπευσμένα timeout! Παρ' όλα αυτά, ο Μάρκους Χάουαρντ το πήρε πάνω του και πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 83-88 της Μπασκόνια στα 55".

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια με τον Γιάγκο Ντος Σάντος, ο οποίος πέτυχε 2/2 βολές και στη συνέχεια τελείωσε τη φάση για το 87-88 στα 14.2"! Ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ κέρδισε φάουλ από τον Ντος Σάντος, ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη όμως ο Τσίμα Μονέκε μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς διαμόρωσε το 87-91. Ο Ντος Σάντος έκανε το τελικό 90-91 με τρίποντο και η Μπασκόνια έφυγε με το μεγάλο «διπλό» από το Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-43, 62-69, 90-91.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στη σωστή αντίδραση της Μπασκόνια όταν ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 87-88 στα 14.2" για το φινάλε.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάρκους Χάουαρντ τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (3/5 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 5/6 βολές) και 2 ασίστ στα 22:52 που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: O Φρέντι Γκιλέσπι έμεινε στο μηδέν στα 8:29 συμμετοχής.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς σημείωσε 18 πόντους (5/9 τρίπ., 3/4 βολ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:52.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιάγκο Ντος Σάντος ηγήθηκε επιθετικά του Ερυθρού Αστέρα με 26 πόντους (6/7 βολ., 4/7 δίπ., 4/7 τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26:03.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Μπασκόνια.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπασκόνια είχε νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα στη Βιτόρια με 87-85.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την FMP Βελιγραδίου για την ABA Liga (21/1, 20:30) ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Ανδόρα για την ACB (21/1, 18:00).