Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 91-73: Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να μείνει στο κυνήγι της Ρεάλ (vid)

Η Μπαρτσελόνα, δίχως να φορτσάρει, πήρε τη νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις (91-73), με τον Ντάριο Μπριθουέλα να σημειώνει 24 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Βίρτους, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει τη Ζαλγκίρις (91-73) και είναι η ομάδα που βρίσκεται πιο κοντά στην πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε τη... χαλαρή Μπαρτσελόνα και με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε κατάφερε να προβληματίσει τους Καταλανούς. Αλλά για λίγο.

Πρώτος σκόρερ της Μπάρτσα ήταν ο Ντάριο Μπριθουέλα με 24 πόντους, ακολούθησε ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 18 πόντους.

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις: Το ματς

Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε ασταμάτητη. Στην αρχή του αγώνα «βροντοφώναξε» πως η νίκη θα είναι δική της και θα είναι εύκολη. Αυτό μαρτυρούσε το αρχικό 13-0 και το 20-8 στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ό,τι και αν δοκίμαζε η Ζαλγκίρις ήταν άστοχο. Η Μπάρτσα με 8/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6 ασίστ οδηγούσε το ματς εκεί που ήθελε (26-12). Και προκαλούσε προβληματισμό στον Αντρέα Τρινκιέρι.

Μέχρι που ο Ιταλός και οι παίκτες του αποφάσισαν να αλλάξουν τη μοίρα τους. Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου έκαναν επί μέρους 4-15 και μείωσαν στους 3 (30-27).

Ηγέτης σε αυτό το διάστημα ήταν ο Έντμοντ Σάμνερ, με τον Μπρέιντι Μάνεκ να δίνει λύσεις (και αυτός) από την περιφέρεια. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν ντέρμπι, με την Μπαρτσελόνα να πρέπει να δώσει τα πάντα για να αποκτήσει προβάδισμα 7 πόντων (44-37).

«Όπλο» των Λιθουανών τα επιθετικά ριμπάουντ (2-10).

Στην 3η περίοδο, η αφήγηση άλλαξε. Η Μπαρτσελόνα πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και με ένα γκολ-φάουλ του Βέσελι έφερε τη διαφορά στους 10 (51-41).

Εκεί ήταν και το σημείο κλειδί ή αν το θέλετε διαφορετικά, πόσο άντεχε η Ζαλγκίρις. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, την έφτασε στους 14 (74-60), με τον Ντάριο Μπριθουέλα να δίνει σκορ (20π. στο ξεκίνημα της 4ης) και τον Τζαμπάρι Πάρκερ να ανεβάζει ρυθμό (15π. στο ίδιο χρονικό σημείο).

Η Μπαρτσελόνα πατούσε το... γκάζι όποτε ήθελε, ή όποτε έπρεπε. Το ποσοστό των τριπόντων (πάνω από 50% στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, στο 45.5% στο τέλος) της έδωσε αυτή την πολυτέλεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην 3η περίοδο, όταν η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +12 (63-51) και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: O Ντάριο Μπριθουέλα είχε 24 πόντους με 3/6 τρίποντα σε 27:54.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τόμας Ντίμσα έμεινε στους 2 πόντους σε 17:01.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Έντμοντ Σάμνερ είχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 10/22 τρίποντα της Μπάρτσα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με 85-80 στο Κάουνας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στην Τενερίφη (14/1, 19:00), ενώ η Ζαλγκίρις παίζει στην έδρα της Σιαουλιάι (14/1, 17:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73.