Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 83-76: Super πάρτι στο ΟΑΚΑ από τον Super Μάριους!

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα-δύσκολα ωστόσο επικράτησε της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ με 83-76 σημειώνοντας την 6η νίκη του στα επτά τελευταία ματς. Φοβερός Μάριους Γκριγκόνις με 24 πόντους και 7/9 τρίποντα, άγγιξε το double double ο Σλούκας με 9 πόντους και 9 ασίστ.

Νέο... πάρτι στήθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ από 15.000+ φίλους του Παναθηναϊκού κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Αν και το άγχος έκανε την εμφάνισή του στην τελευταία περίοδο, με τους «πράσινους» να είχαν απολέσει διαφορά 22 πόντων φέρνοντας το ματς στο... ένα σουτ, στο τέλος δεν άφησαν τη νίκη να γλιστρίσει από τα χέρια τους. Κατάφεραν να επικρατήσουν με 83-76 και να κάνουν ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την απευθείας πρόκριση στα play-offs.

Ο Μάριους Γκριγκόνις πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έχοντας 24 πόντους με 7/9 τρίποντα ενώ ο Κώστας Σλούκας όχι μόνο έπαιεξ αλλά ήταν και καταλυτικός με 9 πόντους και 9 ασίστ. Ο Μήτογλου είχε άλλους 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ «διψήφιος» ήταν και ο Λεσόρ (10π., 6ριμπ.)

Κλειδί ήταν η καλή άμυνα πάνω στο Λάρκιν ο οποίος ήταν άποντος στο ημίχρονο, με τους Μπομπουά και Πλάις να προσπαθούν στο τέλος να κάνουν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Εφές

Οι πέντε αναπάντητοι πόντοι του Ντάουμ για το αρχικό 0-5 της Εφές «ξύπνησαν» τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν οι οποίοι άρχισαν πυροβολούν κατά... ριπάς το καλάθι της Αναντολού Εφές. Με σερί 12-0 δια χειρός -κυρίως- του Μάριους Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» γύρισαν το ματς, πήραν το μομέντουμ (12-5 στο 4') και το μόνο που έκαναν στη συνέχεια ήταν να αυξάνουν τον δείκτη του σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τον Λιθουανό στους 10 πόντους με 3/3 τρίποντα και την διαφορά στο +11 (25-14). Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 1η περίοδο μέτρησαν 6/8 τρίποντα και 7 ασίστ για μόλις ένα λάθος, την ώρα που η Εφές σούταρε με 4/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Ακόμα πιο εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου για τον Παναθηναϊκό καθώς εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (38-16 στο 14') παίζοντας τρομερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Όμως το rotation του Αταμάν «χάλασε» τον ρυθμό που είχαν βρει οι «πράσινοι», κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ερντέμ Τσαν πραγματοποιώντας σερί 9-0 για το 38-25 και τη μείωση του σκορ στους 13 πόντους. Ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το «κενό» διάστημα των γηπεδούχων αλλά όχι για... πολύ. Αν δεν υπήρχαν και τα τρίποντα των ψηλών της (Γουίλις, Πλάις) η διαφορά του ημιχρόνου θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από το +16 (51-35).

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε 9/16 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 12-2 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 4 λάθη, ενώ αντίστοιχα η Εφές είχε κλείσει το ημίχρονο με 10/20 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 0/2 βολές, 9-8 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 6 λάθη. Ο Λάρκιν ήταν άποντος με 0/4 εντός παιδιάς (0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα) ενώ από τον Παναθηναϊκό ήταν διψήφιοι οι Γκριγκόνις (15π., 1/2δίπ., 4/4τρ., 1/1β.) και Ναν (10π., 4/7δίπ., 0/2τρ., 2/2β.) ενώ ο Σλούκας είχε 7 πόντους και 7 ασίστ!

Αν και επιθετικά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση, δεν τα πήγε το ίδιο καλά στην άμυνα δίνοντας πολλά ελεύθερα σουτ στην Εφές, τα οποία και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Αποτέλεσμα; Η τουρκική ομάδα να πραγματοποιήσει 8-0 σερί στο 25' και να μετατρέψει το 59-53 σε 59-51. Ο Γκριγκόνις συνέχισε να σκοράρει έξω από τα 6.75 μέτρα ωστόσο δεν ήταν και αρκετό για να κρατήσει την διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Ο Τίμπορ Πλάις είχε τις απαντήσεις στον Λιθουανό έξω από τα 6.75 μέτρα φέρνοντας το σκορ στους 7 πόντους (64-57) δύο επτά πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (68-57).

Στην 4η περίοδο η διαφορά έφτασε εκ νέου στο +14 (74-60 στο 33') αλλά η Εφές κατάφερε να βρει λύσεις με τα μακρινά σουτ. Ο Μπομπουά πήρε τη σκυτάλη και έφερε την ομάδα του σε απόσταση δύο κατοχών (76-70) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 10-2. Οι «πράσινοι» έχαναν πολλές ευκαιρίες να «καθαρίσουν» το ματς και ο Μπομπουά με δικό του τρίποντο έφερε το ματς στους τρεις πόντους (76-73) βάζοντας πίεση στους γηπεδούχους. Ο Γκραντ με dagger στο 1:12 έδωσε εκ νέου στον Παναθηναϊκό μαξιλαράκι ασφαλείας (79-73) ενώ ακολούθησε άστοχο του Πλάις. Ο Σλούκας με 2/2 βολές στα 45'' έγραψε το 81-74 με το οποίο σφράγισε την πράσινη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 70-57, 68-57, 83-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα 13/23 τρίποντα του Παναθηναϊκού, στην τρομερή εμφάνιση του Γκριγκόνις αλλά και στην απόλυτη κυριαρχία των «πρασίνων» στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πάρει και διαφορά 22 πόντων. Στο τέλος οι λεπτομέρειες και η αστοχία της Εφές στην crunch time σφράγισαν την πράσινη νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάριους Γκριγκόνις πέταγε βότσαλα στον ωκεανό έχοντας 24 πόντους με 7/9 τρίποντα!

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Λάρκιν ήταν άφαντος στο ημίχρονο ενώ όταν ξύπνησε ήταν ήδη αργά για την ομάδα του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σλούκας έφτασε κοντά στο double double με 9 πόντους και 9 ασίστ ενώ Μήτογλου και Ναν είχαν από 14 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά προσπάθησε να γυρίσει το ματς έχοντας και τη βοήθεια του Πλάις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 13/23 τρίποντα του Παναθηναϊκού και οι 23 ασίστ για 11 λάθη. Όπως και τα 9/20 τρίποντα της Εφές στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη με 71-68.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μονακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ (11/1, 21:15) για την 21η αγωνιστική της Euroleague ενώ αντίστοιχα η Εφές θα φιλοξενήσει στο «Sinan Erdem Dome» την Βίρτους Μπολόνια (12/1, 19:30).

@Photo credits: eurokinissi