Φενέρμπαχτσε-Ζαλγκίρις 80-78: Έκανε το 2/2 με τον Σάρας στη EuroLeague

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε (8-7) επικράτησε της Ζαλγκίρις (5-10) με 80-78 και έκανε το 2/2 στη EuroLeague με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην άκρη του πάγκου.

Η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Φενέρ όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 24-16 στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν με 80-78, φτιάχνοντας σερί με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην άκρη του πάγκου, κάνοντας το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα».

Φενέρμπαχτσε-Ζαλγκίρις: Το ματς

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο (22-26, 10'), εκεί όπου το δίδυμο των Ρόλαντς Σμιτς (9π.) - Όστιν Χόλινς (7π.) κουβάλησε επιθετικά τη Ζαλγκίρις, μοιράζοντας οκτώ ασίστ για μόλις ένα λάθος σε αυτό το διάστημα. Όσον αφορά τη Φενέρμπαχτσε, επέμεινε στο μακρινό σουτ (4/7 τρίπ.) και βρήκε λύσεις με τον Σκότι Γουίλμπεκιν (8π.).

Στη συνέχεια ο Ντανιέλιους Λαβρινοβίτσιους ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (22-32, 12') ενώ η Ζαλγκίρις πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-48, σουτάροντας με 74% στο δίποντο (14/19). Η Φενέρ πίεσε με μπροστάρη τον Τζόναθαν Μότλεϊ, μειώνοντας σε 50-55 στο 27' όμως η Ζαλγκίρις διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 56-62.

Πάντως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 για το 64-62 με το τρίποντο του Μάρκο Γκούντουριτς ενώ ο Μότλεϊ τελείωσε τη φάση για το +7 των γηπεδούχων (77-70). Τα back-to-back τρίποντα των Σάμνερ και Έβανς έριξαν τη διαφορά στον πόντο στο 1:28 για το φινάλε (77-76) όμως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε ένα απίθανο καλάθι πίσω από το όριο της μπασκέτας και με μια βολή έκανε το 80-76.

Ο Κίναν Έβανς με 2/2 βολές κράτησε όρθια τη Ζαλγκίρις στα 42.4" (80-78). Στην τελευταία επίθεση των Λιθουανών, η Φενέρμπαχτσε έβγαλε την άμυνα στον Έβανς, φτάνοντας στη νίκη και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78.