Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης 100-99: Επικό φινάλε με buzzer beater λέι απ του Μαντάρ, τέλος στο αήττητο (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την πρώτη ήττα (10-1), σε ένα απίθανο φινάλε με το λέι απ... buzzer beater του Γιαμ Μαντάρ να δίνει τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε (6-5) με σκορ 100-99 στην παράταση.

Η Φενέρμπατσε και ο Γιαμ Μαντάρ πέτυχαν αυτό που δεν κατάφεραν οι προηγούμενοι δέκα αντίπαλοι της Ρεάλ Μαδρίτης. Έφυγαν νικητές αντιμετωπίζοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης (100-99).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χρειάστηκε να κάνει μία σειρά από comeback, με το προτελευταίο να οδηγεί το ματς στην παράταση. Και το τελευταίο, το πλέον επικό, να της δίνει τη νίκη. Κλέψιμο στην επαναφορά της Ρεάλ, λέι απ του Μαντάρ (17π.) και το αήττητο της Ρεάλ έλαβε τέλος!

Οι Μαδριλένοι στηρίχθηκαν στον απίθανο Φακούντο Καμπάτσο (33π.) και ενώ η Ρέαλ φάνηκε να έχεις τις λύσεις, τελικά η Φενέρ έβγαζε τους... εκτελεστές της ανά επίθεση. Πρώτα ο Γκούντουριτς, μετά ο Γουίλμπεκιν και στο τέλος ο Μαντάρ.

Σημαντική και η εμφάνιση το Νικ Καλάθη (13π., 1 ασίστ) με κρίσιμα καλάθια.

Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης: Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καμπάτσο είχε 16 πόντους με αλάνθαστα στατιστικά, 5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2 ασίστ, με αποτέλεσμα να έχει συμμετοχή σε 20 από τους 29 πόντους της Ρεάλ.

Μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Ρεάλ έμοιαζε να έχει... κλειδώσει από νωρίς την 11η συνεχόμενη νίκη στη EuroLeague. Φυσιολογική εξέλιξη, αφού από τον καταπληκτικό Καμπάτσο, οι Μαδριλένοι διατηρούσαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ.

Με τη Φενέρ να επιλέγει, στο ξεκίνημα του αγώνα να απειλήσει από μακριά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με το σκορ στο 13-20 να έχει 2/2 δίποντα και 3/7 τρίποντα.

Η εικόνα της Φενέρ, μαζί με τις αλλαγές που έκανε η Ρεάλ, έφεραν την αντίδραση.Σερί 10-0 από την τουρκική ομάδα και το 23-35, έγινε 33-35. Μόνο που εκεί η Ρεάλ είχε την απάντηση. Δύο κλεψίματα του Καμπάτσο έφεραν γρήγορες επιθέσεις, σε μία απ' αυτές ο Αργεντίνος είχε καλάθι και φάουλ και η πρωταθλήτρια ξέφυγε με εννιά πόντους (33-42, με σερί 7-0).

Η Φενέρ δεν μπορούσε να αφήσει το ματς. Με δύο απανωτά τρίποντα των Γκούντουριτς και Μαντάρ, η διαφορά έπεσε τους 3 πόντους (45-48) και δύο βολές του Μότλεϊ αργότερα στον πόντο, αλλά και σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ είχε την απάντηση για να παραμείνει «αφεντικό».

Η Ρεάλ είχε τη λύση

Τέσσερις σερί πόντοι του ασταμάτητου Καμπάτσο, επανέφεραν τη διαφορά ασφαλείας. Κάθε φορά που η Φενέρ προσπαθούσε να αντιδράσει, η Ρεάλ εμφάνιζε και άλλο ένα «κεφάλι» στο... τέρας που έχει δημιουργήσει ο Τσους Ματέο.

Πότε ο Γκάμπριελ Ντεκ (9π.) και πότε ο Σέρχιο Γιουλ (11π.), κρατούσαν την ισπανική ομάδα μπροστά στο σκορ (54-63, 29'). Με το ξεκίνημα της 4ης, ένα γκολ φάουλ του Πουαριέ επανέφερε τη διαφορά στους 10 (59-69).

Στην εξίσωση μπήκε και ο Μούσα, με ένα απίθανο καλάθι και φάουλ, για να πάει η διαφορά μετά από ώρα στους 11 (61-72). Μέχρι εκείνο το σημείο (33') η Ρεάλ όχι μόνο κυριάρχησε στα ριμπάουντ 935 έναντι 24), αλλά περιόρισε στο ελάχιστο τη δημιουργία της Φενέρ (9 ασίστ για 10 λάθη).

Η απέλπιδα προσπάθεια της Φενέρ για μία ακόμη ανατροπή, ξεκίνησε από τα χέρια του Σκότι Γουίλμπεκιν. Το τρίποντό του μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους (72-78), με το ρολόι να δείχνει 4:34 για το τέλος.

Σχεδόν άμεσα με 3/4 βολές η Ρεάλ έφερε το +9 (72-81). Η αποβολή του Έντι Ταβάρες με πέντε φάουλ (7π., 7 ριμπ.) - τα δύο σε απανωτές κατοχές, ένα αμυντικό, ένα επιθετικό - βοήθησε στην αφήγηση της προσπάθειας για ανατροπή. Ο Καλάθης σκόραρε για τρεις (77-81) και το ντέρμπι μόλις άναψε!

Ο Ντεκ πήγε στις βολές, μέτρησε 1/2 (77-82) και στην επίθεσή της η Φενέρ με τον Γκούντουριτς μείωσε στο δίποντο (80-82, 2:11 πριν το τέλος). Ο Πουαριέ συνέχισε την παρουσία των Μαδριλένων στη βολή, είχε και αυτός 1/2 (80-83).

Η Φενέρ σκόραρε ξανά για το 82-83 και ο Καμπάτσο αστόχησε! Ο Γκούντουριτς αστόχησε σε ελεύθερο σουτ από το ύψος των βολών, ενώ ο Ντεκ τον μιμήθηκε για τρεις. Η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στη σετφάνη, οι διαιτητές έδειξαν ότι ο χρόνος τελείωσε και ο Ματέο ζήτησε challenge.

Ο Ισπανός δικαιώθηκε και η μπάλα με 42.5 δεύτερα έμεινε στα χέρια των παικτών του. Και ο Καμπάτσο αυτή τη φορά δεν αστόχησε, 29 πόντους (με 10/10 δίποντα) και 82-85.

Ο Καλάθης μείωσε ξανά (84-85) και ο Καμπάτσο κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή. 'Ηταν ψύχραιμος και έκανε το 84-87. Ο Γουίλμπεκιν με... κρύο αίμα έφερε το ματς στα ίσια (87-87) με 9.7 δεύτερα να απομένουν. Ο Ντεκ επιχείρησε να πάρει το ματς, αλλά αστόχησε. Παράταση!

Η παράταση

Στου δρόμου τα... μισά της παράτασης, οι δύο ομάδες συνέχιζαν στο ίδιο μοτίβο. Μέχρι που η Φενέρ έβγαλε την άμυνα και ο Χέις - Ντέιβις την έφερε μπροστά στο σκορ (94-92). Ο Καμπάτσο ισοφάρισε (94-94), ο Γκούντουριτς αστόχησε και ο Καμπάτσο έβγαλε πάσα άλεϊ ουp στον Πουαριέ για το νέο προσπέρασμα (94-96).

Ο Πουαριέ σκόραρε ξανά (94-98) και αν έλειπε το φάουλ στον Μότλεϊ στην επόμενη φάση, η Ρεάλ θα είχε πάρει νωρίτερα τη νίκη. Ο Μότλεϊ στήθηκε στη γραμμή των βολών (10.6 πριν το τέλος), ευστόχησε στην πρώτη (95-98) και στη δεύτερη (96-98).

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο παίκτης που πήγε στη γραμμή. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (96-99). Ο Ντεκ έκανε αμέσως φάουλ στον Γκούντουριτς. Ο Σέρβος έκανε το 98-99 και η μπάλα ξανά στα χέρια των Ισπανών (6/9 δεύτερα).

Η Φενέρ έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά και ο Μαντάρ με λέι απ έκανε το 100-99!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε και στο κλέψιμο της μπάλας, το οποίο οδήγησε στο καλάθι του Μαντάρ.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε... κρύο αίμα, είχε όλα τα κρίσιμα καλάθια, εκτός από το τρίποντο του Γουίλμπεκιν και το νικητήριο του Μαντάρ. Τελείωσε με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Αυτή τη φορά ο Μάριο Χεζόνια έμεινε στα... ρηχά, με 3 πόντους σε 15:58 και μία κρίσιμη χαμένη βολή.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 33 πόντους και 7 ασίστ σε μία απίθανη εμφάνιση.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Χέις – Ντέιβις είχε 16 πόντους, ο Γουίλμπεκιν 19 και ο Μαντάρ 17.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ σημείωσε 100 πόντους σε 45 λεπτά με 14 ασίστ και 11 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ επιστρέφει στην έδρα της και υποδέχεται την Μπρεογκάν (13:30, 3/12), ενώ η Φενέρ έχει το τοπικό ντέρμπι στην έδρα της Μπεσίκτας (2/12, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 37-44, 59-67, 87-87 (κ.α.), 100-99 (παρ.)