Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 79-77: Η νίκη βρήκε σίδερο (vid)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και στο τέλος το floater του Γουίλιαμς Γκος για την παράταση βρήκε σίδερο και η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 79-77.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο διεκδίκησε τη νίκη γυρίζοντας από το -16, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Γιώργος Παπαγιάννης του στέρησε τη χαρά της νίκης και η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε με 79-77.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βγήκε από τα αποδυτήρια αλλαγμένη, ισοφάρισε το σκορ και είχε 16 δευτερόλεπτα στο τέλος για να πάρει τη νίκη. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με floater στο φινάλε προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά η μπάλα βρήκε δύο φορές στο σίδερο και χάλασε το timing στο άλμα του Μιλουτίνοφ που ήταν έτοιμος να τη σπρώξει στο καλάθι και οι Τούρκοι πανηγύρισαν.

Πριν την προσπάθειά του πάντως υπάρχει επαφή του Γιαμ Μαντάρ σε προσπάθεια να κλέψει από πίσω που δεν σφυρίχτηκε φάουλ.

Το παιχνίδι: Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ο οποίος... ψαχνόταν στο παρκέ κι έτσι με τον Πιέρ να βάζει 3/3 τρίποντα το σκορ έγινε 11-1 μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Κάνααν ήταν ο παίκτης ο οποίος με δύο τρίποντα και μία ασίστ έλυσε το πρόβλημα στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου, αλλά η άμυνα δεν ήταν ικανή να σταματήσει ούτε μία κατοχή των γηπεδούχων. Ο Πιέρ συνέχιζε, ο Καλάθης έδινε καρφώματα στον Παπαγιάννη και η διαφορά ξέφυγε από νωρίς (29-13, 9').

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να διατηρούν έναν καλό ρυθμό στην επίθεσή τους και τον Γουίλιαμς Γκος να μειώνει σε 33-20 (13'). Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» όμως παρέμενε σε άσχημη κατάσταση και έτσι τα καλάθια των Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ έδωσαν ξανά στη Φενέρ προβάδισμα ασφαλείας (38-22, 15'). Ο Μπραζντέικις με το μέγεθος που διαθέτει πλησίασε στο καλάθι δίνοντας πόντους στην ομάδα του και υποχρεώνοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ (38-26, 17'). Στο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι ομάδες σκόραραν με ευκολία και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 46-33.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο θύμισε την ομάδα που θαύμαζαν όλοι πέρυσι. Το επίπεδο της έντασης στην άμυνα υποχρέωνε τους γηπεδούχους σε κακές επιθέσεις και παραβάσεις 24 δευτερόλεπτων. Στην επίθεση όμως η κυκλοφορία της μπάλας, η κίνηση των παικτών του Μπαρτζώκα μακριά από τη μπάλα ήταν υποδειγματική και με τους Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς να σκοράρουν κατά ριπάς είχαν επιστρέψει για τα καλά (48-46, 25'). Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ρυθμό και ψυχολογία. Η τριάδα που αναφέραμε πιο πάνω συνέχισε να σκοράρει και ο Κάνααν έκλεισε την περίοδο με 58-57.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου το σκορ παρέμενε οριακά υπέρ της Φενέρμπαχτσε (62-61, 33') κι αυτό διότι οι άμυνες έβγαιναν από τους «ερυθρόλευκους», όμως ο Μότλεϊ με επιθετικά ριμπάουντ και οι διαιτητές με δύο κακές αποφάσεις τους... πλήγωνε. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτίσουν» μία διαφορά, όμως ο Γουίλιαμς Γκος με καλάθι και φάουλ δεν τους επέτρεψε να ξεμακρύνουν (69-67, 35'). Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ισοφάρισαν στους 71 πόντους με 3:26 να μένουν για τη λήξη και ο Γκος στους 74 με 2:21. Το αποτέλεσμα θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, στις αποφάσεις στο τέλος, σε ένα ριμπάουντ, μία άμυνα ή ένα σουτ. Ο Παπαγιάννης ήταν αυτός με 5 σερί πόντους φάνηκε να... καθαρίζει το ματς, όμως ο Πίτερς με τρίποντο έφερε τον αγώνα σε απόσταση ενός σουτ. Ο Γκος βρήκε καθαρή επιλογή αλλά το floater του δεν βρήκε στόχο και μάλιστα η περίεργη αναπήδηση της μπάλας αφαίρεσε το follow από τον Μιλουτίνοφ και έτσι το τελικό σκορ ήταν 79-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε σε 79-77. Η Φενέρ αστόχησε αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως στη συνέχεια αστόχησε ξανά. Μετά από ένα περίπου πεντάλεπτο μπροστά στο instant replay, οι διαιτητές έδωσα την τελευταία επίθεση στον Ολυμπιακό. Ο Γουίλιαμς Γκος βρήκε καλή επιλογή με το αγαπημένο του floater, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Όπως δεν το έκανε και στον Μιλουτίνοφ ο οποίος δεν έσπρωξε τη μπάλα στο καλάθι εξαιτίας μίας περίεργης αναπήδησης της μπάλας στη στεφάνη. Λίγο πριν σηκωθεί φαίνεται να υπάρχει επαφή του Μαντάρ στο δεξιό χέρι του Γκος σε προσπάθεια για κλέψιμο.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε με 15 πόντους (3/3διπ., 3/5τριπ.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα φτάνοντας στους 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τόμας Γουόκαπ έμεινε στους μηδέν πόντους με 0/5 σουτ και βοήθησε μόνο στη δημιουργία έχοντας 5 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Σπουδαίο ματς από τους Αλεκ Πίτερς (19π., 6ρ.), Αϊζάια Κάνααν (15π. 3ασ.) και Κώστα Παπανικολάου (7π., 3ρ., 5ασ.).

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νάιτζελ Χέις Ντέιβις έπαιξε και στα 40 λεπτά ολοκληρώνοντας με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι νικητές είχαν 22 ασίστ για 9 λάθη και σούταραν με 69.7% στα δίποντα. Οι Πειραιώτες αστόχησαν σε έξι βολές (14/20) και είχαν 22 ασίστ για 11 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός για το ελληνικό πρωτάθλημα θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (05/11). Η Φενέρμπαχτσε παίζει επίσης εκτός έδρας με αντίπαλο την Τόφας (05/11)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

@Photo credits: eurokinissi