Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 65-64: Στο τέλος μόνο η πρωταθλήτρια μένει αήττητη (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (5-0) ξεπέρασε τα 1/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, «έπνιξε» με την άμυνά της την Μπαρτσελόνα (4-1), ήταν ψύχραιμη στο φινάλε και την κέρδισε για τρίτη φορά φέτος. Η Ρεάλ είναι η μόνη αήττητη ομάδα στη EuroLeague (65-64).

Η αφήγηση του clasico, ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα, ξεκίνησε με έναν περίεργο τρόπο. Τίποτα δεν μπορούσε να μας προειδοποιήσει γι' αυτό που ακολουθούσε.

Ίσως γι' αυτό έφταιγαν τα 1/15 τρίποντα των γηπεδούχων. Και ήταν η διαφορά μόλις στους δύο πόντους (30-28) μετά από είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα χείριστο ματς, η Ρεάλ φρόντισε να αξιοποιήσει το μοναδικό «όπλο» που θα της έδινε τη νίκη, την άμυνα.

Στο τέλος αυτό που χρειάστηκε ήταν η ψυχραιμία, στις βολές, αφού η Ρεάλ μιμήθηκε την Μπαρτσελόνα και έχασε διαφορά 14 πόντων για να κάνει το ματς ντέρμπι!

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα: Το ματς

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να προηγηθεί ούτε μία φορά στο πρώτο ημίχρονο του clasico απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-6, αργότερα αυτό έγινε 25-16, με τους Καταλανούς να φτάνουν τη διαφορά μέχρι το +14 (30-16 στο 15').

Με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να κάνει μία γεμάτη εμφάνιση με 11 πόντους. Την ίδια στιγμή, η Ρεάλ έπρεπε να ξεπεράσει ένα σημαντικό ζήτημα: Το πελώριο μηδέν στα τρίποντα είναι μάλλον πρωτόγνωρο για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι αστόχησαν στα πρώτα 14 σουτ, για να ευστοχήσει ο Ντεκ (11 πόντους στο πρώτο) με τη λήξη της 2ης περιόδου (1/15).

Από το 16-30 και με ένα τρίποντο στο φινάλε, η Ρεάλ έκανε σερί 12-0 και κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (30-28).

Το σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, σταμάτησε συνολικά στο 16-0, με τη Ρεάλ να παίρνει κεφάλι στο σκορ, 32-30. Και δεν σταμάτησε εκεί. Με την Μπαρτσελόνα να μοιάζει... βραχυκυκλωμένη, τον Ντεκ να μοιάζει ασταμάτητος, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε τη διαφορά στο +10 (49-39).

Η άμυνα της Ρεάλ κράτησε στους 11 πόντους την επίθεση της Μπάρτσα τόσο στη 2η, όσο και στην 3η περίοδο, με την ομάδα του Γκριμάου να έχει 4/15 τρίποντα και 10 ασίστ για 13 λάθη!

Στο ξεκίνημα της 4ης η διαφορά έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (55-41), με δύο βολές του Γιουλ. Και εκεί που το ματς έμοιαζε να έχει κριθεί, η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε ότι παίζει σε clasico. Ένα επί μέρους 3-13 έφερε την ομάδα του Γκριμάου σχεδόν σε θέση... βολής και με μπόλικο χρόνο στο ρολόι.

Ο Αμπρίνες αστόχησε σε τρίποντο, για να πάει το ματς στον πόντο και ο Καμπάτσο με μία βολή έφερε το +5. Ο Σατοράνσκι αστόχησε εκ νέου για τρεις, με τον χρόνο να τελειώνει (1:14). Το επιθετικό ριμπάουντ του Βέσελι κράτησε ζωντανή την Μπάρτσα και ο Σατοράνσκι με γκολ-φάουλ πήρε το... αίμα του πίσω (59-57).

Τα ακροδάκτυλα του Γιοκουμπάιτις

Και ο Τσέχος με λέι απ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε (59-59). Ο Καμπάτσο οδηγήθηκε στις βολές (30 δεύτερα πριν το τέλος) και ευστόχησε στο ζευγάρι (61-59). Ο Αμπρίνες ανέλαβε την κρίσιμη επίθεση, αλλά το λέι απ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Κατοχή στη Ρεάλ (17.3 δεύτερα), μετά από εξονυχιστικό review και τον Γιοκουμπάιτις να... ακουμπάει ελάχιστα την μπάλα, προτού καταλήξει άουτ!

Ο Καμπάτσο πήγε στις βολέες, αστόχησε στη μία (62-59), με τον Ντεκ να κάνει φάουλ στον Σατοράνσκι. Η πρώτη βολή του Τσέχου ήταν άστοχη, όχι και η δεύτερη (62-60). Με την επαναφορά ο Καμπάτσο πήγε ξανά στις βολές, έγραψε 1/2 για το 63-60. Και στην επίθεση της Μπαρτσελόνα οι διαιτητές έδωσαν φάουλ για τρεις βολές, σχεδόν στο κέντρο, υπέρ του Σατοράνσκι.

Ο Τσέχος μιμήθηκε τον Καμπάτσο. Έχασε την πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (63-61) και επιχείρησε να δώσει την ευκαιρία για ένα επιθετικό ριμπάουντ. Ο Χεζόνια πήρε το... σκουπίδι και πήγε στις βολές με 3.4 δεύτερα στο ρολόι.

Ο Κροάτης έβαλε 2/2 και έδωσε τη νίκη, παρά το τρίποντο στη λήξη των Καταλανών που διαμόρφωσε το τελικό 65-64.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Κυριολεκτικά στο φινάλε και στις χαμένες βολές του Σατοράνσκι.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ σε 28:34 στο παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ αγωνίστηκε μόλις για 10 λεπτά, έμεινε άποντος.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάριο Χεζόνια είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Βενσάν Πουαριέ 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Καμπάτσο είχε 7 ασίστ και κρίσιμες βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 48 ριμπάουντ της Ρεάλ, τα 19 επιθετικά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ υποδέχεται τη νεοφώτιστη Παλένθια (29/10, 13:30), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από τη Βαλένθια (29/10, 19:30). Αμφότερες οι αναμετρήσεις είναι για την 7η αγωνιστική.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64.