Ελλάδα-Τουρκία 62-75: Η Παίδων έχασε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε (62-75) από την Τουρκία στο ματς της 5ης θέσης στο Παγκόσμιο U16, με τους αντιπάλους μας να παίρνουν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο U17.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Παίδων στο ματς της 5ης θέσης, το οποίο έδινε εισιτήριο για το Παγκόσμιο. Η ομάδα του Παπαδόπουλου έμεινε πολύ πίσω στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο (41-63) και τελικά γνώρισε την ήττα με 75-62.

Για την Ελλάδα ο Μαντζούκας είχε 19 και ο Οικονομόπουλος έβαλε 18, ενώ για του Τούρκους ο Μπόνα είχε 20 και το Τούνα μέτρησε 17.

Η Εθνική μας είχε αποκλειστεί από την διοργανώτρια Ιταλία στα προημιτελικά, χάνοντας στον πόντο.

Το ματς

Η αρχή του αγώνα δεν είχε την ιδανική εξέλιξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς οι Τούρκοι μέσα σε τρία λεπτά έκαναν σερί 12-0. Οι διεθνείς μας μείωσαν στο 10' (17-24) κι έφτασαν μια... ανάσα πριν από την προσπέραση (24-26, 12'). Οι αντίπαλοι, όμως, έκαναν νέο σερί 12-0 για το 24-38 (17') και κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (30-41, 20').

H Toυρκία πήρε για τα καλά τα ηνία του ματς στο 3ο δεκάλεπτο και ξέφυγε για 22 πόντους (32-54) με τον Μπόνα. H oμάδα του Παπαδόπουλου δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με τον Πετανίδη να γράφει το 41-63. H Εθνική Παίδων δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση στην 4η περίοδο. Με το τρίποντο του Μαντζούκα, το σκορ έγινε 55-71. Οι Τούρκοι έλεγξαν το ματς και τελικά επικράτησαν με 62-75. Με αυτόν τον τρόπο πήραν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο u17.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 30-41, 41-63, 62-75