«Λύγισε» στο τέλος και ήττα για την Εθνική Νέων από τη Γερμανία (vid)

Η Εθνική Νέων δεν τα κατάφερε κόντρα στην οικοδέσποινα Γερμανία για την 2η αγωνιστική του EuroBasket U20 και γνώρισε την ήττα με 82-76.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλήρωσε κάποιες κακές επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα, κυρίως στην άμυνα, αφού δέχτηκε πολλά εύκολα καλάθια από το «ζωγραφιστό».

Κάπως έτσι ήρθε η ήττα μετά τη δεύτερη αγωνιστική του EuroΒasket U20 που διεξάγεται στο Κέμνιτς της Γερμανίας, με τους Λάγκερμπους και Μουσιντί να «κάνουν» τη ζημιά στο τέλος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 34' η Εθνική μας ομάδα είχε το προβάδισμα με 66-65 αλλά τα λάθη σε άμυνα και επίθεση, βοήθησαν τους Γερμανούς να πραγματοποιήσουν ένα σερί 5-0 και να προηγηθούν με 71-66 στο 37'.

Και πάλι. Η «γαλανόλευκη» αντέδρασε, μείωσε στον πόντο (73-74) ένα λεπτόν πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα καλάθι του Ολίντε και ένα λάθος του Μωραΐτη, μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη με 82-76.

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης της Εθνικής μας με 21 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 27:58 λεπτά συμμετοχής.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης τον ακολούθησε σε απόδοση προσθέτοντας άλλους 20 πόντους (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ ο Μιχάλης Λούντζης είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.