ΑΕΚ - Μπάμπεργκ 93-86

Κάτια Πετροπούλου

Με απολαυστική εμφάνιση του Μέις και καθοριστικό τον Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της κόντρα στην Μπάμπεργκ και πανηγύρισε την 2η νίκη της στο BCL (93-86).

Εκπληκτική εμφάνιση από τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι αυτή τη φορά έδειξαν ότι μπορούν να αντιδράσουν στα κενά τους διαστήματα και με οδηγό την άμυνα να φτάσουν στην νίκη.

Το θέμα της... άσχημης 3ης περιόδου παραλίγο να συμβεί ξανά, αλλά το επιθετικό ταλέντο των Μέις - Γκρίφιν και οι καθοριστικές επεμβάσεις του Λαρεντζάκη έδωσαν τον απόλυτο έλεγχο στην ΑΕΚ.

Ο Ταϊρις Ράις δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Μπάμπεργκ του απόντος Νίκου Ζήση στο ματς (3/7 σουτ, 8 λάθη, 7 ασίστ), ωστόσο οι Ρούμπιτ (20π., 5ρ.), Κουλμπόκα (16π., 7ρ.) και Αλεξάντερ (14π., 5ρ.) προσπάθησαν να κάνουν «ζημιά».

Το ματς

Η Μπάμπεργκ μπήκε δυνατά στο ματς, με τον Ρούμπιτ να μετρά όλους τους πόντους της στην αρχή (7-8, 4'), αλλά στη συνέχεια ένα σερί από τους Σάκοτα, Μέις και Σαντ-Ρος έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (13-8, 6'). Η είσοδος του Ρόμπερσον στο παρκέ βελτίωσε ακόμα περισσότερο την εικόνα των γηπεδούχων και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-15 (10'), Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να δημιουργούν στην επίθεση και με διαφορετικούς πρωταγωνιστές (Λαρεντζάκης, Ρόμπερσον, Ματσιούλις, Σαντ-Ρος) έφτασαν στο +15 (40-25, 16'). Εκεί, οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 (40-32, 18'), αλλά οι παίκτες του Μπάνκι πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (44-34, 20').

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου η Μπάμπεργκ μείωσε (49-45, 24') με τον Ρούμπιτ να κάνει πάλι την «ζημιά», αλλά η ΑΕΚ έδειξε αντίδραση και με σερί 8-0, καλάθια στον αιφνιδιασμό και καλή άμυνα, άνοιξε πάλι την διαφορά (59-49, 26'). Τα τρίποντα του Κουλμπόκα και το καλάθι του Γέλοβατς έφεραν ξανά κοντά τους Γερμανούς (62-57, 29'), αλλά ο Μέις έβαλε την ΑΕΚ στο 67-59 (30'), μετρώντας 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Μπάμπεργκ αντέδρασε και πάλι κι έφτασε στο 76-70 (34'), αλλά η καλή άμυνα των «κιτρινόμαυρων», το κάρφωμα του Γκρίφιν, τα δύο τρίποντα και το λέι απ του Λαρεντζάκη έδωσαν πάλι το «πάνω χέρι» στους γηπεδούχους (88-76, 37'), οι οποίοι έφτασαν στην νίκη (93-86).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα, έκανε λιγότερα λάθη (10), ενώ πήρε 17 πόντους από τα 18 λάθη της Μπάμπεργκ

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρατάν - Μέις ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 6 ασίστ, ο Λαρεντζάκης πρόσθεσε 14 πόντους (3/5τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.) και ο Γκρίφιν είχε επίσης 14 πόντους (3ρ., 3ασ., 2κλ.).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ρόμπερσον είχε 11 πόντους, ενώ οι Ξανθόπουλος και ο Σαντ-Ρος βοήθησαν πολύ αμυντικά.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Στάκεϊ και Ράις δεν βοήθησαν την ομάδα τους πολύ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι επεμβάσεις του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι ήταν καθοριστικές (δύο τρίποντα και λέι απ).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα ριμπάουντ (21-37) και η Μπάμπεργκ την ήττα και τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86.