Νίμπουρκ - ΑΕΚ 93-94 (παρ.)

Κάτια Πετροπούλου

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η ΑΕΚ πέρασε στο... τσακ από την Νίμπουρκ, αφού απώλεσε μια διαφορά 19 πόντων και χρειάστηκε δύο παρατάσεις, για να κάνει την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη (93-94). Κορυφαίος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης!

Πέρυσι την... γλύτωσε ο Πάντερ, φέτος ο Λαρεντζάκης!

Ο διεθνής γκαρντ έκανε μεγάλη εμφάνιση στην έδρα της Νίμπουρκ και με κρίσιμα τρίποντα και ασίστ έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ (93-94) στην δεύτερη παράταση.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν φτάσει και στο +19 (27-46, 17'), αλλά για ακόμα μια φορά τα πάντα... έσβησαν στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν την νίκη.

Για τους γηπεδούχους, μεγάλο ματς έκαναν οι Χρούμπαν (23π., 9ρ.), Μπόχατσικ (23π., 8ρ.) και Πετέρκα (15π., 11ρ.). Οι πρωταθλητές Τσεχίας που δεν φημίζονται για την ευστοχία τους πίσω από τα 6.75, ολοκλήρωσαν το ματς με ποσοστό 43.3%, ενώ μάζεψαν 60 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Νίμπουρκ πίεσε πολύ την ΑΕΚ στην αρχή του ματς, αλλά μόλις η «Βασίλισσα» βρήκε ρυθμό, «έχτισε» μια καλή διαφορά. Με ένα σερί 11-0 από τους Ματσιούλις (δύο τρίποντα), Ρόμπερσον (έμμεσο) και ωραία προσπάθεια του Μέις, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (11-19, 7') και το διατήρησε στο δεκάλεπτο (17-30). Ο Αμερικανός ψηλός έδωσε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση με την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Λαρεντζάκης πίσω από τα 6.75, και ο Καββαδάς ήταν κυρίαρχος στην ρακέτα, με τον Μέις να δημιουργεί και να φτάνει τις 9 ασίστ στο ημίχρονο. Η διαφορά πήγε και στο +19 (27-46, 17'), με τον Γιαννόπουλο να κερδίζει φάουλ στη λήξη της περιόδου και να κάνει το 36-52 (20') με 2/3 βολές.

Η Κυπελλούχος Ελλάδας «ξέχασε» τον καλό εαυτό της στα αποδυτήρια και η πρωταθλήτρια Τσεχίας αντεπιτέθηκε στην τρίτη περίοδο. Με πέντε τρίποντα και πρωταγωνιστές τους Μπόχατσικ, Χρούμπαν και Πετέρκα, η Νίμπουρκ έκανε επιμέρους 28-9 και πέρασε μπροστά (62-61, 29'), με τους Ρόμπερσον - Ματσιούλις να δίνουν λύσεις στο τέλος (62-66, 30').

Λαρεντζάκης και Ματσιούλις ήταν... on fire και έδωσαν ξανά διαφορά στην ΑΕΚ (66-78, 33'). Πετέρκα και Μπέντα, όμως, έκαναν σερί 10-0 και μείωσαν ξανά στο καλάθι (76-78, 37'). Ο Μπόχατσικ βγήκε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, ενώ έβαλε κι ένα τρίποντο για το 82-80 (39'). Ο Χάντερ έχασε δύο βολές, ο Λαρεντζάκης όμως τις έβαλε (82-82), ο Χρούμπαν αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά (86-83, 44'), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να εκφράσει σωστές επιθέσεις και να τελειώσει φάσεις. Ο Λαρεντζάκης, ωστόσο, εκτέλεσε ξανά για να ισοφαρίσει (86-86, 45'), με τον Γκρίφιν να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και το ματς να πηγαίνει στην 2η παράταση.

Εκεί, ο Λαρεντζάκης το «τελείωσε» με τρίποντο και στην συνέχεια ασίστ στον Σάκοτα (91-94, 49'), με τον Λόρενς να γράφει το τελικό 93-94 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μπορεί η ΑΕΚ να ζορίστηκε, ωστόσο πήρε «ανάσες» από τρίποντα των Ματσιούλις και Λαρεντζάκη, που της έδωσαν δικαίωμα να ελπίζει. Επίσης, ο 25χρονος γκαρντ είχε την ψυχραιμία να εκτελέσει σωστά στο τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λαρεντζάκης έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους (7/8τρ.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ήταν εκείνος που ήταν καθοριστικός στο τέλος (τρίποντο και ασίστ σε Σάκοτα).

Ο Ματσιούλις επίσης έκανε πολύ καλό ματς με 21 πόντους (5/9τρ.), 7 ριμπάουντ και 1 τάπα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ρόμπερσον είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Ο Σάκοτα 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Γιαννόπουλος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 τάπα. Ο Μέις ήταν άφαντος επιθετικά, αλλά έδωσε 11 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς μπορεί να είχε 13 ασίστ, αλλά είχε 1/11 σουτ. Επίσης, Γκρίφιν και Χάντερ για την ΑΕΚ ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το καλάθι του Λαρεντζάκη στην δεύτερη περίοδο και η ασίστ του στον Σάκοτα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νίμπουρκ την ήττα, η ΑΕΚ τον κακό της εαυτό στην 3η περίοδο που την έβαλε σε μπελάδες.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το α λα... ΝΒΑ κάρφωμα του Χρούμπαν!

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (παρ.), 92-93 (δ.παρ.).