Άρης - Νίζνι 51-62

Βασίλης Βλαχόπουλος

Ο Άρης ήταν απελπιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου αγώνα με τη Νίζνι με συνέπεια την ήττα με 51-62 και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του BCL.

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν έως και με διαφορά 18 πόντων πίσω στο σκορ, προσπάθησαν για την ανατροπή στο 3ο δεκάλεπτο, έφτασε κοντά στο να τα καταφέρουν αλλά η απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο ήταν κακή. Στο τέλος του αγώνα αποδοκιμάστηκαν μάλιστα από τους περίπου 800-900 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Παλέ.

Ο Άρης είχε απελπιστική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο με συνέπεια να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος του πρώτου μέρους οι «κίτρινοι» είχαν 4/23 σουτ και 12 λάθη, εμφανίζοντας τρομακτικό πρόβλημα επικοινωνίας στην επίθεση και φλερτάροντας (σχεδόν στις περισσότερες επιθέσεις) με την αδυναμία εκτέλεσης στα 24 δευτερόλεπτα. Η Νίζνι ήταν πιο έξυπνη, βασίστηκε στη δραστηριότητα του Κέντρικ Πέρι και μετά το 6-11 στο 6ο λεπτό, πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 11-20 στο τέλος της περιόδου. Ο Άρης, έως εκείνο τη σημείο, είχε 2/11 σουτ και επτά λάθη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ακόμη χειρότερα για τον Άρη ο οποίος περιορίστηκε στους επτά πόντους, καθώς είχε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στην επίθεση. Η Νίζνι ξέφυγε με 11-27 (13’), ο Βαγγέλης Αγγέλου επιδόθηκε σε διαδοχικές αλλαγές ελπίζοντας ότι θα έβρισκε το κατάλληλο σχήμα και τελικώς η διαφορά διατηρήθηκε σ’ αυτά τα επίπεδα (18-34 ημ.), παρά τις φιλότιμες πλην αναποτελεσματικές προσπάθειες των «κίτρινων».

Ο Μπορίς Νταλό έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης στην 3η περίοδο και ο Λάκι Τζόουνς τον ακολούθησε. Ο Άρης με 9-0 σερί μάζεψε τη διαφορά των 17 πόντων (26-43, 24:30) στους οκτώ (35-43, 16:30) καθώς σ’ αυτό το διάστημα ήλεγξε το ριμπάουντ, κυρίως όμως είχε το μακρινό σουτ με τον Τζόουνς. Ο Άρης συνολικά στο 3ο δεκάλεπτο είχε 5/7 τρίποντα και στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 43-47, ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είχε μειωθεί ακόμη περισσότερο αν η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πιο αποτελεσματική από τη γραμμή των βολών.

Ο Ρόντερικ Οντομ κράτησε όρθια τη Νίζνι στην αντεπίθεση του Αρη. Ο Αμερικανός με πέντε διαδοχικούς πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +8 (47-55, 35’) για τη ρωσική ομάδα καθώς η ελληνική ομάδα δεν είχε απαντήσεις στην επίθεση, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων και τις ελεύθερες βολές (σ. σ. 13/28 μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Αρης δεν είχε τρόπο αντίδρασης και νέας ανατροπής κι έτσι η Νίζνι πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62