Μπάνβιτ - ΑΕΚ 78-71 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (5-5) ήταν λες και δεν εμφανίστηκε στο «Kara Ali Acar Spor Salonu» και η Μπάνβιτ (7-3), που ήταν καλύτερη επιθετικά, επικράτησε με 78-71, για την 10η αγωνιστική του Champions League και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση του Γ' Ομίλου.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να συνέλθει από την ήττα από τον Προμηθέα, με αποτέλεσμα να μην βρει τον... εαυτό της στην Τουρκία!

Η Μπάνβιτ, που ήταν φαβορί στην αναμέτρηση και το απέδειξε, επικράτησε με 78-71 της «Βασίλισσας» για την 10η αγωνιστική του Champions League και σκαρφάλωσε ξανά στην πρώτη θέση του Γ' Ομίλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί πίσω από τα 6.75, με τον Ράουτινς (23π.) να έχει 7/8 τρίποντα!

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μεν, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν προβάδισμα στο ματς, πέρα από το 4-5 στην αρχή του αγώνα, μην μπορώντας να βελτιωθούν στην επίθεση.

Ο Χάρις είχε 15 πόντους, Σάκοτα και Γκριν από 13 και 10 πρόσθεσε ο Τζέιμς.

Ο αγώνας άρχισε με την ΑΕΚ να έχει κακό επιθετικό πρόσωπο και να κυνηγάει και πάλι στο σκορ. Η Μπάνβιτ «χτύπαγε» με τον Βίντμαρ στην ρακέτα και τους Τόμας, Ράουτινς και Τέιλορ από την περιφέρεια, φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (18-7, 7'), η οποία έμεινε και στο 10' (24-13), μετά από... καταιγισμό τριπόντων εκατέρωθεν. Η είσοδος του Σάκοτα στην συνέχεια έδωσε άλλη... πνοή στην ομάδα, αφού ήταν μπροστάρης στο 8-0 σερί των «κιτρινόμαυρων» στην δεύτερη περίοδο (από 33-21 σε 33-30, 17'). Ο Χάρις έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 41-36, ενώ αστόχησε και στην βολή που είχε από φάουλ του Τόμας.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει. Καββαδάς και Γκριν πλησίασαν στο σκορ (53-48, 25'), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στον πόντο (57-56, 29'), με 7/7 βολές, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 1/6. Ωστόσο, ο Τόμας με τρίποντο στο τέλος της περιόδου έκανε το 61-56 (30'). Στην συνέχεια η ΑΕΚ «κόλλησε» επιθετικά, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φιλιπόφσκι να πάρουν και πάλι διαφορά (67-58, 33'). Με το σκορ στο 69-60, ο Ντράγκαν Σάκοτα πήρε τεχνική ποινή, με τον Ράουτινς να αστοχεί στη βολή. Λίγο αργότερα, και στο 74-67, καταλογίστηκε - κακώς - φάουλ του Γκριν στον Κούλιγκ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται. Ο Ράουτινς επισφράγισε το τελικό 78-71, με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάνβιτ ήταν καλύτερη επιθετικά (28/51 σουτ) και είχε 47.83% στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η Μπάνβιτ επέλεξε να ενισχυθεί με τον Ράουτινς πριν από λίγους μήνες (είχε κάνει ντεμπούτο στο πρώτο ματς με την ΑΕΚ), καθώς ήταν ένας... καθαρόαιμος σουτέρ. Οι Τούρκοι δεν έκαναν λάθος, καθώς ο Ράουτινς μέτρησε 23 πόντους, με 7/8 τρίποντα! Επίσης, είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Τέιλορ και Τόμας είχαν από 19 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λαρεντζάκης σε 22 λεπτά είχε 4 πόντους με 0/4 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 74-67 κι ενώ η ΑΕΚ είχε αρχίσει να παίρνει πάλι μπρος στο τελευταίο λεπτ΄΄ο του αγώνα, οι διαιτητές καταλόγισαν λανθασμένα φάουλ στον Γκριν.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το κακό επιθετικό πρόσωπο, η Μπάνβιτ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-57, 78-71.