Ναντέρ - Άρης 91-63

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Άρης (4-6) φάνηκε ξανά κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε βαριά ήττα από τη Ναντέρ (7-3) με 91-63 στη Γαλλία.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτε περισσότερο από την 4η θέση στον Δ' όμιλο κι έτσι όλα θα κριθούν στους επόμενους αγώνες και κυρίως, σε αυτούς απέναντι στις Βόννη, Αβελίνο (εκτός) και Οστάνδη στο Nick Galis Hall. Απόψε (9/1) ο Άρης δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός σε κανένα σημείο του αγώνα με τη Ναντέρ, δεν έκανε φάουλ να σπάσει τον ρυθμό των Γάλλων, δεν έκανε ένα στοιχειώδες pressing, γενικώς δεν έβγαλε νεύρο και γνώρισε βαριά ήττα από τους τέταρτους στη γαλλική λίγκα που σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75.

O αγώνας

Η Ναντέρ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (15-4, 5'05") κόντρα στον Άρη που στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Μπελ αφού ο Αμερικανός... κουβάλησε την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, σκοράροντας 9 σερί πόντους για το 17-11. Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν τις βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση απέναντι στους Γάλλους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 27-14, έχοντας 7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε αυτό το διάστημα! Μάλιστα η Ναντέρ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Πέτεγουεϊ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (35-16, 12'59") και ο Αμινού διαμόρφωσε το 39-20 στα 4'53" για το ημίχρονο.

Οι πέντε σερί πόντοι των Πρίουιτ, Μάρας έκαναν το 39-25 όμως ο Αμινού σκόραρε για το 48-30 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μέτρησε 3/7 βολές, 3/10 τρίποντα και 10 λάθη κόντρα στη Ναντέρ που είχε 7/14 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ναντέρ που δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και προηγήθηκε με +25 (62-37, 25'03") με το τρίποντο του Πέτεγουεϊ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 68-46 ενώ ο Χέσον ανέβασε τη διαφορά στο +30 (91-61) λίγο πριν από το φινάλε. Οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 91-63 και θα παίξουν την πρόκριση στα επόμενα παιχνίδια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Γάλλοι σούταραν με 45.4% πίσω από τα 6μ.65 (15/33), έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας, μοίρασαν 19 ασίστ αντί 11 του Άρη, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αμινού ηγήθηκε επιθετικά της Ναντέρ, σκοράροντας 18 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Φλιώνης με 0/5 σουτ εντός πεδιάς και 5 λάθη σε 22:01.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κονατέ μέτρησε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Ναντέρ προηγήθηκε με 27-14 και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Άρη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ναντέρ τα 11 επιθετικά ριμπάουντ του Άρη, οι «κίτρινοι» την απόδοσή τους στην πρώτη περίοδο και τα 19 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-30, 68-46, 91-63.