ΑΕΚ - Προμηθέας 67-79: Ο απίθανος Χέιλ τον έβαλε στα προημιτελικά (vid)

O Χάντερ Χέιλ οδήγησε τον Προμηθέα στη «Γη της Επαγγελίας», πέτυχε 29 πόντους με τους Πατρινούς να επικρατούν της ΑΕΚ και να παίρνουν την πρόκριση για τα προημιτελικά του BCL.

Ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη πρόκριση, επικράτησε για άλλη μία φορά τη φετινή σεζόν της ΑΕΚ Betsson (79-67) και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά του BCL.

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν για μία ακόμη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του, μετρώντας 29 πόντους, τους 18 στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη μικρή διακοπή στο ματς, λόγω του καυγά ανάμεσα σε Αγραβάνη και Χρυσικόπουλο, ωστόσο έκλεισε τη φάση των 16 με ρεκόρ 0-6, ενώ παραμένει χωρίς εντός έδρας νίκη από τις 9 Δεκεμβρίου.

ΑΕΚ - Προμηθέας: Το ματς

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο, με σπασμωδικά ξεσπάσματα και... σερί. Ο Προμηθέας βρήκε δύο απανωτά τρίποντα με Χρυσικόπουλο και Κόνιαρη, προηγήθηκε με 11-8 και... κόλλησε!

Η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει πόντους μόνο από τις βολές (6/10 στην 1η περίοδο) και κάπως έτσι η πρώτη περίοδος (12-11) είναι απ' αυτές που το κλισέ υπαγορεύει πως θα ξεχαστούν γοργά.

Στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-11 (κάρφωμα Κουζμίνσκας), με τον Προμηθέα να απαντάει με σερί 10-0, έχοντας μείνει χωρίς πόντο για 6 αγωνιστικά λεπτά (14-21).

Σειρά της Ένωσης για σερί, επίσης 10-0 για το 24-21. Ο Προμηθέας απάντησε με 8-0 (24-29) και το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να μειώνει στο καλάθι (29-31).

Η ομάδα του Ζούρου... πλήρωσε τα 1/7 τρίποντα και τα 9 λάθη, ενώ ο Προμηθέας τα 8 λάθη και τις μόλις 5 ασίστ.

Οι Πατρινοί πήγαν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ, με δεδομένες τις απουσίες των Τίλμαν και Μόργκαν και δικαιώθιηκαν. Ο Ετσενίκε βρήκε πέντε γρήγορους πόντουςκαι το προβάδισμα των γηποεδούχων έφτασε στο +8 (31-39).

Η ΑΕΚ είχε μόνιμο σκόρερ και σε ρόλο... Ελ Σιντ τον ΜακΡέι, αλλά καμία λύση κοντά στο καλάθι της, με τον Κολομβιανό σέντερ του Προμηθέα να κυριαρχεί (38-44).

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (38-48), ενώ την ίδια στιγμή στην Ουγγαρία, στο άλλο ματς του ομίλου, η Μούρθια ήταν μπροστά στο σκορ.

Μία ολιγόλεπτη διακοπή, η οποία είχε ένα αντιαθλητικό φάουλ υπέρ της ΑΕΚ και μία τεχνική εις βάρος της, έκανε το σκορ 40-51.

Ένταση και διακοπή

Ο Προμηθέας είχε βρει τον τροπο να διατηρεί διαφορά ασφαλείας και μπήκε στην 4η περίοδο με +9 (46-55). Ειδικά από τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ελέγξει τα ριμπάουντ της.

Μία φάση έντασης ανάμεσα σε Αγραβάνη και Χρυσικόπουλο, μετέφερε την ένταση στην εξέδρα. Προσωρινή διακοπή στο ματς. Και μόλις αυτό ξεκίνησε η ΑΕΚ εμφανίστηκε διαφορετική.

Την ίδια στιγμή, η Χολόν είχε κάνει την ανατροπή, πήρε τη νίκη απέναντι στη Μούρθια, με τον Προμηθέα να θέλει μόνο τη νίκη.

Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (62-65) και ένα καλάθι του ίδιου μείωσε στον πόντο (64-65, 3:40 πριν το τέλος).

Ο Προμηθέας πήρε πόντους από τις βολές (64-68), ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ, παρά το... ξύπνημα της εξέδρας, άρχισε να χάνει την ώθηση που είχε.

Ένα τρίποντο του Χέιλ, 1:02 πριν το τέλος του αγώνα, έκανε το +10 και έφερε τον Προμηθέα σε ρόλο απόλυτου οδηγού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (65-64) ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από τη γραμμή και τον Χέιλ

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χάντερ Χέιλ με 29 πόντους, τους 18 στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από πολλούς, Μπράντον Νάιτ, Όστιν Χόλινς, Τσέισον Ραντλ, Λάνγκστον Χολ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 13 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ετσενίκε είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας είχε επικρατήσει με 80-79, αλλά δεν έχει καμία σημασία, αφού οι δύο ομάδες δεν ισοβαθμούν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ υποδέχεται το Περιστέρι (Σάββατο, 23/3, 20:15), ενώ ο Προμηθέας παίζει στην εδρα του Παναθηναϊκού (25/3, 20:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79.

@Photo credits: INTIME