Μούρθια - ΑΕΚ 100-89: Απουσίες και λάθη έφεραν άλλη μία ήττα (vids)

Η Μούρθια (4-1) επιβλήθηκε εύκολα της ΑΕΚ (0-5) με σκορ 100-89 και βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Μούρθια ήταν το φαβορί της αναμέτρησης απέναντι στην ΑΕΚ Betsson. Σχεδόν ακλόνητο. Χρειάστηκε να το αποδείξει μερικές φορές στο παρκέ (100-89). Στο πρώτο δεκάλεπτο η εμφάνιση των Ισπανών ήταν εμφατική (35-15). Στη συνέχεια, το ένστικτο επιβίωσης της ΑΕΚ μπήκε μπροστά.

Όχι για να προσφέρει κάτι συναρπαστικό, αλλά για να εμποδίσει ένα διαφαινόμενο διασυρμό. Και να προσθέσει ακόμα ένα «τι θα γινόταν αν...» σε μία σεζόν που γίνεται καταστροφική.

Η ΑΕΚ των πολλών απουσιών (Μόργκαν, Τίλμαν, Φλιώνης, Χολ) φρόντισε να δείξει μερικά σημάδια καλού μπάσκετ. Αλλά και τα γνωστά προβλήματα: Κακή άμυνα, λάθη. Πλέον, το αρχικό 5-0 στο BCL έχει γίνει 5-6. Συνάμα το ρεκόρ μέσα στο 2024 ανέβηκε στις 2 νίκες σε 14 ματς.

Και απομένει ακόμα ένα ματς για να τελειώσει η ευρωπαϊκή σεζόν. Πρωταγωνιστής της Μούρθια ο Ράντεμπο με 31 πόντους, ακολούθησε ο Σλίβα 16. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Κουζέλογλου με 12 πόντους (6/6 διπ.), ενώ ο Κουζμίνσκας μέτρησε 19.

Μούρθια - ΑΕΚ: Το ματς

Ένα πελώριο «γιατί» με τη συνοδεία ενός εξίσου πελώριο ερωτηματικού, συνόδευσε την παρουσία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Η λέξη «αιχμαλωσία» μοιάζει μικρή για να εξηγήσει τι ακριβώς συνέβη. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατέβηκε σαν... υπνωτισμένη. Βρέθηκε να χάνει με 16-4 (η Μούρθια είχε 3/3 τρίποντα), έκανε απανωτά και παιδικά λάθη και η ισπανική ομάδα έβγαζε σερί αιφνιδιασμούς.

Όταν η... καταιγίδα ολοκληρώθηκε, το σκορ ήταν 35-13! Ο Ζούρος πήρε δύο τάιμ άουτ στο 1ο δεκάλεπτο και ήταν έξαλλος.

Η κατάσταση βελτιώθηκε στη 2η περίοδο. Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση. Έπαιξε άμυνα και η Μούρθια δεν μπορούσε να επαναλάβει το 6/9 τρίποντα του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ραντλ και ο Κουζμίνσκας (είχε 11 στο ημίχρονο, οι 6 ήταν σερί στο ξεκίνημα της 2ης), έδωσαν σκορ, ο Κουζέλογλου όπως και στα άλλα ματς βοήθησε και η Ένωση έκανε το -22, αρχικά σε -9 (39-30) και στη συνέχεια σε -7 (45-37).

Αν έλειπαν δύο τεχνικές ποινές (σε Ραντλ και ΜακΡέι) θα υπήρχε λιγότερος εκνευρισμός. Η ΑΕΚ μέτρησε 4/6 τρίποντα στο 10λεπτο, αλλά και πάλι δεν απέφυγε τα λάθη της.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι πεισματάρα. Παρά τα λάθη και τις κακές επιλογές της, κατάφερε να μειώσει ξανά στους 7 πόντους (59-52). Αλλά και εκεί επανέλαβε το μοτίβο της: Απανωτά λάθη και η Μούρθια με σερί 7-0 και τον Ράντεμπo να δίνει ρεσιτάλ, ξέφυγε με 14 (70-56).

Από εκεί και μέχρι το τέλος, ο έλεγχος χάθηκε εντελώς και η Μούρθια έφτασε στη νίκη που τη φέρνει στο όριο της πρόκρισης στα προημιτελικά. Η θέση της θα επικυρωθεί, αν νικήσει αύριο ο Προμηθέας τη Χολόν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ουσιαστικά στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά οριστικά στο ξέσπασμα της Μούρθια στην 4η μόλις η ΑΕΚ μείωσε στους 7.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόνα Ράντεμπο είχε 31 πόντους με 10/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Στο... μηδέν ο Χατζηδάκης σε 10 λεπτά στο παρκέ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κουζμίνσκας είχε 19 πόντους και ο Κουζέλογλου 12 με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σλίβα μέτρησε 16 πόντους και ο Ένις 13.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ΑΕΚ είχε 11/24 τρίποντα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μούρθια είχε νικήσει και στην Αθήνα, με σκορ 84-79.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ παίζει στο Μαρούσι (Σάββατο, 16/3, 18:00), ενώ η Μούρθια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-15, 55-44, 79-63, 100-89.