ΠΑΟΚ - Τόφας 71-84: Δεν έμαθε από το λάθος του και το έχασε στο σπίτι του

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τόφας και ηττήθηκε για δεύτερη φορά στην έδρα του με 84-71, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να περάσει στη φάση των 16.

Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των Play In για τους ομίλους των 16 στο BCL, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την Τόφας στη Θεσσαλονίκη, σε ένα ματς όπου ο νικητής έκλεινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την εκτός έδρας νίκη με 84-71 και συνέχισαν στη διοργάνωση, αφού έκαναν το 2-1.

ΠΑΟΚ – Τόφας: Το ματς

Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι έχουν σκοπό να «πολεμήσουν» για το ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, το σκορ ήταν στο 10-10. Η Τόφας ωστόσο κατάφερε να πάρει, ελαφρώς, το πάνω χέρι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 με 22-19.

Με αντίστοιχο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας, καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και οι γηπεδούχοι παρέμεναν σε κοντινή απόσταση. Στο 15' το σκορ ήταν 30-27 υπέρ της τούρκικης ομάδας ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με 6 πόντους, στο 40-34.

Η Τόφας επέστρεψε δυνατά στο παρκέ με τον ΠΑΟΚ να μοιάζει κάπως χαμένος. Ο Φρίντρικσον προσπαθούσε επί της ουσίας μόνος του και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αποκτούν γρήγορα ρυθμό. Στο 4:58 το σκορ πήγε στο 52-39, με τον αγώνα να διακόπτει ένα time out. Η του΄ρκικη ομάδα συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και φάνηκε να ελέγχει πλήρως του παιχνίδι, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-49.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο και μπόρεσε να μειώσει γρήγορα στους 5 πόντους (62-57, 8:27) και πολύ γρήγορα ανάγκασε σε time out την Τόφας. Μετά από αυτή τη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και ανέβασαν για μία ακόμη φορά τη διαφορά (71-57, 6:55). Στα τελευταία 3 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν την τελευταία τους προσπάθεια για αντεπίθεση και ο Φρίντρικσον μείωσε στους 8 με το σκορ στο 77,69 (2:01).

Ο Ντένμοντ έφτασε τη διαφορά ξανά στο +11 (79-69, 1:42). Ο Μπελιάουσκας δεν ήταν εύστοχος στις βολές και αμέσως μετά η Τόφας κέρδισε βολές. Ο Σάκιτς έβαλε και τις δύο στέλνοντας το ματς στο 81-71 (1:00). Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε τελικά με σκορ 84-71 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα 3 συνεχόμενα τρίποντα της Τόφας στην αρχή της τέταρτης περιόδου, που ήρθαν ως απάντηση στο καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Όστιν Γουάιλι που τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 17 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 2 ασίστ σε 30:14 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Τζαμούνι ΜακΝίς που είχε μόλις 3 πόντους σε 19:20 λεπτά συμμετοχής.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ομπράιεν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 15 πόντους και ο Πρέβιτ που είχε στο τέλος 12.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Έλβαρ Φρίντρικσον που κατάφερε να σημειώσει 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε συνολικά 34:20 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 42,86% ευστοχίας της Τόφας στα τρίποντα, αντί του 29,63% του ΠΑΟΚ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Λαύριο την Κυριακή (21/1, 17:15) ενώ η Τόφας το Σάββατο (20/1, 17:00) τα βάζει εντός έδρας με τη Μπεσίκτας.

ΠΑΟΚ - Τόφας 2-1