Λαύριο - Κύμη 86-68

Το Λαύριο παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε την Κύμη με 86-68.

Σημαντική νίκη πέτυχε το Λαύριο αφού διέλυσε την Κύμη με 86-68. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα» ενώ ταυτόχρονα πήραν και μεγάλη διαφορά στην περίπτωση ισοβαθμίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Αμφότερες παρουσιάστηκαν αρκετά αγχωμένες λόγω της σημασίας του αποτελέσματος με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Κακλαμανάκη (11π.) και οι φιλοξενούμενοι στους Σαγκς (11π.) και Χόρτον (12π.).

Το Λαύριο βγήκε πιο αποφασισμένο από τα αποδυτήρια και με συνεχόμενα καλάθια του Λούντζη έτρεξε σερί 11-0 και βρέθηκε στο +15 (48-33, 23'). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ με τους παίκτες του Σερέλη να έχουν το πόδι στο γκάζι και η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (78-53, 35').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 44% στο τρίποντο (11% η Κύμη), έδωσαν 19 ασίστ (10 η Κύμη) και πήραν 11 περισσότερα ριμπάουντ (42-31).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σε 32:15 είχε 17 πόντους (8/11δ., 1/4β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λιούις της Κύμης σε 14:14 είχε 0/7 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάννης Κουζέλογλου τελείωσε με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 24:46.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε το παιχνίδι το οποίο έληξε με επιμέρους σκορ 31-16.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τίποτα. Η Κύμη, όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κακλαμανάκη με τα δύο χέρια λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 68-49, 86-68