Λαύριο-Κολοσσός 74-70

Νίκος Καρφής

Το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει με 74-70 του Κολοσσού και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας στο 3-3. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος... κλείδωσε το ματς. Bυθίζεται ο Κολοσσός.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Λαύριο νίκησε με 74-70 τον Κολοσσό και ανέβηκε στο 3-3 στη Basket League. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-5 και είναι σε δύσκολη θέση.

Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο ο Λαμπ με 21, ενώ για την ομάδα της Ρόδου ο Άσκα μέτρησε 16.

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, παρόλο που είχε μόλις 8 ασίστ έναντι 17 των φιλοξενούμενων.

Τους γηπεδούχους κοούτσαρε ο Σάκης Παραλίκας, αφού ο Χρήστος Σερέλης είχε υποβληθεί σε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.

0% Γκανιότα* & Συναρπαστικά Ειδικά Στοιχήματα στη Novibet * Αφορά την επιλογή «Νικητής Αγώνα» σε επιλεγμένα παιχνίδια πριν την έναρξη''.

Το ματς

O Kολοσσός είχε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς, αφού προηγήθηκε με 10 (2-12) χάρη στο καλάθι του Δημάκος. Ο Τζόουνς μείωσε σε 10-14 για το Λαύριο με τον Τζόουνς, αλλά ο Πίνκστον έκανε το 10-18. Την τελευταία κουβέντα στο 4 πρώτο δεκάλεπτο την είπε ο Κακλαμανάκης που διαμόρφωσε το 14-19.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 (20-23) με τον Μέλσον, αλλά ο Πίνκστον συνέχισε να πληγώνει το Λαύριο, κάνοντας το 24-29 στο 25'. Η ομάδα του Σερέλη πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Λαμπ (32-31) στο 17'. Το τελευταίο καλάθι πριν το ημίχρονο μπήκε από τον Μαυροειδή που έκανε το 34-35. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού το Λαύριο σούταρε με 2/9 και ο Κολοσσός είχε 2/10.

Ο Μιλόσεβιτς έφερε το ματς στα ίσα (41-41) στο 23' χάρη με έμμεσο τρίποντο. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Κουζέλογλου να γράφει το 47-47 στο 26'. Με τρίποντο του Γκιμπς, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 49-52 στο 29'.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μιλόσεβιτς που έκανε το 61-58, αλλά ο Πίνκσον με τον Μπράουνινγκ απάντησαν για το 63-64 στο 37'. Μέλσον και Μιλόσεβιτς έκαναν το 67-64, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στον πόντο μείωσε ο Άσκα (67-66) στο 39', αλλά ο Λαμπ σκόραρε για το 69-66. Ο Βετούλας χρεώθηκε με τεχνική ποινή, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο έχασε τη βολή. Λαμπ και Μπράουνινγκ σκόραραν για τρεις και έτσι έγινε το 72-70. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος κλείδωσε τη νίκη του Λαυρίου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λάυριο έκανε λιγότερα λάθη (7 αντί 10), κράτησε την ψυχραιμία του στις τελευταίες επιθέσεις, ενώ έκανε καλό 4ο δεκάλεπτο (22-15).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λαμπ με 21 πόντους έκανε μεγάλο ματς , ενώ και ο Μιλόσεβιτς ήταν καθοριστικός με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Δημακος είχε 5 πόντους με 2/7 σουτ και δεν βοήθησε όσο θα ήθελε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Περράκης με 2/2 βολές, 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έκανε το 74-70 και τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μέλσον πέτυχε 10 πόντους και έδωσε σημαντικές λύσεις στο Λαύριο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο το ποσοστό στα τρίποντα (23%, 4/17) και την κακή δημιουργία (μόλις 8 ασίστ), ενώ ο Κολοσσός τα 10 λάθη, το κακό 4ο δεκάλεπτο και το 50% (8/16) στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70