Ολυμπιακός - Λαύριο 102-63

Ο Ολυμπιακός καλείται να ξεχάσει την ήττα στο ντέρμπι και έτσι με καλό μπάσκετ και πολλές δοκιμές από τον Μπλατ νίκησε το Λαύριο με 102-63.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνει γνωστές τις διαθέσεις του στους φιλοξενούμενους και με πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό (Ουίλιαμς Γκος, Πρίντεζης, Παπανικολάου) προηγήθηκε με 16-9 (6’). Το Λαύριο μετά τις αλλαγές του Σερέλη βελτίωσε την εικόνα του και με πόντους των Κουζέλογλου και Μέλσον μείωσε σε 24-20 (10’).

Στην δεύτερη περίοδο Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έκαναν ό,τι ήθελαν στη ρακέτα και έτσι η διαφορά πήγε σε διψήφιο επίπεδο πόντων (34-22, 14’). Ο Μέλσον πάντως ήταν ασταμάτητος και με 10 συνεχόμενους πόντους από τα δικά του χέρια, έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει το Λαύριο στο σκορ (36-32, 16’). Πάντως μέχρι να λήξει το ημίχρονο με πρωταγωνιστή τους Παπανικολάου και Μάντζαρη έτρεξαν σερί 11-0 και έτσι ξαναπήραν διαφορά οι Πειραιώτες (47-32, 18’).

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Μάντζαρη και πόντους από τους ψηλούς (Μιλουτίνφ, ΛεΝτέι), η διαφορά πήγε γρήγορα στο +24 (65-41, 24’). Ο Σπανούλης πήρε την σκυτάλη στη συνέχεια και με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +29 (77-48, 29’).

Η ευστοχία πίσω από τα 6.75 συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πότε ο Σπανούλης, πότε ο Τουπάν και πότε ο Βεζένκοβ με αποτέλεσμα να γίνει το 87-48 (33’). Μέχρι τη λήξη το μόνο που ενδιέφερε ήταν αν θα φτάσει ο Ολυμπιακός τους 100 πόντους κάτι που πέτυχε με καλάθι του Βεζένκοβ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός σε άμυνα κι επίθεση. Ξεχώρισε χωρίς σκέψη το 48% στα τρίποντα με 13/27 και οι 25 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 24:36 είχε 14 πόντους (2/2δ., 3/3τρ., 1/2β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμάλ Νίξον σε 17’ είχε 0/3 σουτ 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 11-0 σερί του Ολυμπιακού με το οποίο μετέτρεψε το 36-32 σε 47-32.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ζακ ΛεΝτέι (13π., 8ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (16π., 6ρ.) βοήθησαν αρκετά. Καλός και ο Κώστας Παπανικολάου (12π., 2ρ., 5ασ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι και φάουλ του Μέλσον στο τέλος της πρώτης περιόδου. Πέρασε όλη την άμυνα του Ολυμπιακού και ευστόχησε κερδίζοντας και φάουλ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τίποτα. Το Λαύριο τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-37, 77-48, 102-63