Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 66-71

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τέταρτη συνεχόμενη φορά στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (66-71) και πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας ισοφαρίζοντας σε 1-1 τους τελικούς. Επόμενο ματς την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε πίσω το break επικρατώντας για τέταρτη συνεχόμενη φορά στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού (66-71) και ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς (1-1). Πλέον η σειρά των τελικών ξεκινά ουσιαστικά από την αρχή.

Ο Ολυμπιακός παρά την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων ξεκίνησε αρκετά καλά και βρίσκοντας τις καλύτερες δυνατές λύσεις προηγήθηκε με 11-6 (4’). Στη συνέχεια ο Νικ Καλάθης «διάβασε» άριστα την άμυνα με αλλαγές των γηπεδούχων και με αιχμή του δόρατος τον Ματ Λοτζέσκι ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση (15-21, 7’). Ο Κώστας Παπανικολάου σκόραρε από κοντά ενώ ο Βασίλης Σπανούλης εκμεταλλεύτηκε την άμυνα του Τσάβι Πασκουάλ η οποία κατέληγε με τον Ζακ Όγκουστ πάνω του και με εύκολο τρόπο σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 25-25 (9’).

Μπορεί η δεύτερη περίοδος να ξεκίνησε με νέο τρίποντο του Λοτζέσκι (25-30), αλλά το αμέσως επόμενο τρίλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Πειραιώτες και χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα (Ουίλτζερ, Παπαπέτρου) προηγήθηκαν με 35-32 (13’). Οι «πράσινοι» δεν πανικοβλήθηκαν πάντως και αντιμετωπίζοντας με ψυχραιμία το ρυθμό σε εκείνο το σημείο των αντιπάλων δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ (41-40, 18’).

Σε αντίθεση με το προηγούμενο διάστημα του αγώνα, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι ομάδες συναγωνίζονταν ποια θα κάνει χειρότερη επίθεση με τον Ολυμπιακό (χωρίς πόντο για 5:54) να κερδίζει οριακά αυτόν τον διαγωνισμό και τον Τζέιμς Γκιστ να κάνει το 43-47 (26’). Ο αρχηγός των Πειραιωτών έσπασε τον «γόρδιο δεσμό» της αντίπαλης άμυνας και με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου προσπέρασαν με 50-49, αλλά ο Μάικ Τζέιμς με 9 σερί δικούς του πόντους έκανε το 50-58 (31’).

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με διψήφια διαφορά (52-65, 34’) έχοντας εγκλωβίσει τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι (9π. σε 14’ στο δεύτερο ημίχρονο) με τις περισσότερες εκ των επιθέσεων του να ολοκληρώνονται με κακές επιλογές. Η είσοδος του Μπόμπι Μπράουν ήταν η τελευταία «ζαριά» του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Αμερικανός «ξεκόλλησε» κάπως την επίθεση, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δέχονταν συνέχεια καλάθι από Τζέιμς ή Καλάθη σε καταστάσεις «ένας εναντίον ενός» (55-67, 36’). Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο συνεχόμενα καλάθια ξεκίνησε την αντίδραση της ομάδας του (61-67, 37’), όμως παρά την άμυνα που έπαιζαν δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο αφού ακολούθησαν κακές επιθετικές επιλογές. Η έλλειψη συγκέντρωσης των «πράσινων» όμως έβαλαν τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση της νίκης (66-69, 46’’ για τη λήξη). Ο Σίνγκλετον με 1/2 βολές ύστερα από αμφισβητούμενο φάουλ έκανε το 66-70 , ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Σπανούλη και ολοκληρώθηκε ο δεύτερος τελικός.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στην επίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο ενώ στο τέλος του αγώνα έκανε και 3/6 βολές. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος από το 21’ έως το 35’ και με τους Τζέιμς και Καλάθη εκμεταλλεύτηκε κάθε αδυναμία της αντίπαλης άμυνας.

Στα ομαδικά στατιστικά έχουν δίποντα (48%-49%), τρίποντα (32%-39%),, βολές (64%-67%), ριμπάουντ (36-32), ασίστ (16-10), λάθη (12-9).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης σε 34:11 ήταν εκπληκτικός αφού είχε 18 πόντους (3/7δ., 3/7τρ., 3/4β.), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης (λόγω βολών κυρίως) σε 13: 06 είχε 0/1 δίποντο, 0/4 βολές, ένα ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μάικ Τζέιμς με προσωπικό 9-0 έστειλε την ομάδα του στο +8 (50-58) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +13 (52-65, 35’).

Με το σκορ στο 66-69, ο Παναγιώτης Αναστόπουλος χρέωσε με φάουλ (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι) τον Παπαπέτρου και ο Σϊνγκλετον με 1/2 βολές έκανε το 66-70.Ακολούθησε άστοχη ενέργεια του Σπανούλη και ολοκλήρωθηκε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικ Τζέιμς είχε σε 24:43, 17 πόντους με 7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές και 5 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κέι Σι Ρίβερς στο τέλος του ημιχρόνου μετά το κλέψιμο έφυγε ανενόχλητος στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου τον έκοψε εντυπωσιακά στο ταμπλό.

Εντυπωσιακό και το κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ με τα δύο χέρια ύστερα από ασίστ του Νικ Καλάθη στην τρίτη περίοδο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τις άθλιες επιλογές του στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός την έλλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-75

Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-71

Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (10/6)

Game 4: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (14/6)

Game 5: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (17/6 - εφ' όσον χρειαστεί)