ΑΕΚ - Προμηθέας 75-76 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Το μυαλό στο Final 4 είχε η ΑΕΚ! Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν από τον Προμηθέα με 76-75 στο ΟΑΚΑ και οι Πατρινοί «έκλεισαν» θέση στην 4άδα, χάρη στο τρίποντο του Νίκου Γκίκα στο τέλος!

Κακή ήταν η πρόβα για την ΑΕΚ, ενόψει Final 4!

Οι «κιτρινόμαυροι» ζορίστηκαν πολύ κόντρα στον Προμηθέα και τελικώς ηττήθηκαν με 76-75, για την 24η αγωνιστική της Basket League.

Ο Νίκος Γκίκας έβαλε μεγάλο τρίποντο λίγο πριν το φινάλε του αγώνα κι έστειλε την ομάδα του οριστικά στην 4άδα!

''Εδώ παίζεις στην έδρα σου και με Cash Out* '' *Ισχύουν Όροι και Προυποθέσεις

Μοιραίος ο Χάρις, που παρά την καλή κατάσταση που έδειξε ότι είναι (19π., 7ρ.) μετά τον τραυματισμό του, έκανε λάθος στην πάσα που ήθελε να δώσει στον Τζέιμς, ο Χολ έκλεψε την μπάλα και οι Πατρινοί ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

Σο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Προμηθέας δημιούργησε πρόβλημα κάτω από την ρακέτα στην ΑΕΚ, με τον Έλις να μοιάζει... ασταμάτητος (6-11, 4'), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (20-20, 10'). Τα ριμπάουντ ήταν ένας τομεάς στον οποίοι οι «κιτρινόμαυροι» υστερούσαν (20-29), κυρίως στα επιθετικά (5-14). Οι Πατρινοί συνέχιζαν να πιέζουν, έφτασαν και στο +8 (25-33, 15'), με τους παίκτες του Σάκοτα να μειώνουν στο ημίχρονο (35-37, 20').

Τα δύο σερί τρίποντα των Λαρεντζάκη-Γκριν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έδωσαν στην ΑΕΚ για πρώτη φορά το προβάδισμα (43-41, 22'), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +6 (53-47, 26'). Τα ριμπάουντ συνέχιζαν να... χάνονται, οι παίκτες του Γιατρά βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν ξανά στο 30' (56-60). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +6 (56-62, 31'), αλλά οι Βασιλόπουλος και Χάρις κράτησαν την ΑΕΚ στο παιχνίδι (72-71, 36'). Ο Γκίκας έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 74-76 και υπέγραψε ακόμα μια νίκη της ομάδας του!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας έδειξε ότι ήρθε στο ΟΑΚΑ για να πάρει τη νίκη, ήταν σοβαρός και κυριάρχησε σε ριμπάουντ (47) και ρακέτα (36π.).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαλούστρος έκανε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από 14 πόντους είχαν Φαγιέ και Χολ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκίκας μπορεί να είχε μόλις 3 πόντους στο ματς, αλλά ήταν αρκετοί αφού έβαλε το νικητήριο τρίποντο για την ομάδα του, κάνοντας ακριβώς ότι και στο ματς του α' γύρου.

Ο Μιλόσεβιτς, που βραβεύτηκε από την ΑΕΚ, είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Έλις δημιούργησε πρόβλημα στην ρακέτα των γηπεδούχων και μέτρησε 12 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι ψηλοί της ΑΕΚ δεν βοήθησαν την ομάδα τους πολύ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Γκίκα πριν το φινάλε του αγώνα και το λάθος του Χάρις, για να πάρει τη νίκη ο Προμηθέας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ήττα και το ότι δεν κατάφερε να κλείσει από τώρα θέση στην 4άδα, ειδικά κι ενόψει Final 4, για να πάρει ψυχολογία. Ο Προμηθέας τίποτα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία των Λίποβι-Έλις για το 6-11 και η τάπα του Καββαδά στον Σαλούστρο, στο 31-33.

Τα Δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76.