ΓΣΛ/Φάρος - ΑΕΚ 75-86

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (14-9) πέρασε από την έδρα του ΓΣΛ-Φάρου (8-15) με 86-75, για την 23η αγωνιστική της Basket League, και διατήρησε τις ελπίδες της για είσοδο στην 4άδα. Σε μπελάδες παραμένει η θεσσαλική ομάδα.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ στην Basket League!

Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τις ελπίδες τους για είσοδο στην τετράδα, αφού επικράτησαν του ΓΣΛ-Φάρου με 86-75, για την 23η αγωνιστική.

Η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αρκετά κόντρα στους Λαρισινούς, όμως, με την καλή της άμυνα επιβλήθηκε στο ματς και δεν κινδύνεψε.

Πρώτος σκόρερ ο Χάντερ με 18 πόντους. Ακολούθησε ο Γκριν με 15. Τα έκανε όλα ο Λαρεντζάκης (11π., 8ρ., 6ασ., 2κλ.).

Για τους γηπεδούχους, ο Μπαρτ έφτασε τους 28 πόντους και ο Φένερ πρόσθεσε 12.

Με την έναρξη του ματς, ο ΓΣΛ-Φάρος έφτασε σε διψήφια διαφορά (15-5, 4'), «χτυπώντας» από την περιφέρεια (4/4τρ.). Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκε, με μπροστάρηδες τους Χάντερ και Λαρεντζάκη, και με επιμέρους 10-0 ισοφάρισε (15-15, 6'), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 25-32. Η θεσσαλική ομάδα συνέχιζε να απειλεί με τους Φένερ και Μπαρτ, οι οποίοι μείωσαν σε 43-44 (16'). Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, με νέο σερί 8-0 πήραν ξανά προβάδισμα (43-52, 19'), για να πάνε στα αποδυτήρια με το 47-54 (20').

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας καλή άμυνα, έφτασαν μέχρι και το +14 (51-65, 25'), για να μειώσουν οι Λαρισινοί στο 30' σε 57-66. Στην τελευταία περίοδο, ο ΓΣΛ-Φάρος «ψαλίδισε» την διαφορά (64-70, 32'), αλλά η ΑΕΚ έτρεξε αμέσως σερί 6-0 (64-76, 35') και δεν κινδύνεψε ξανά στο ματς, για να φτάσει στη νίκη (75-86, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ μοίρασε 23 ασίστ, έκανε 7 λιγότερα λάθη, είχε 36 πόντους στη ρακέτα και έπαιξε καλή άμυνα στα κρίσιμα σημεία.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βινς Χάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν παντού, αφού είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικ Γκριν μέτρησε 15 πόντους και μο΄θτασε 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μανώλης Παπαμακάριος δεν βοήθησε όσο θα ήθελε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν ο ΓΣΛ-Φάρος μείωσε σε 64-70, η ΑΕΚ έτρεξε μιρκό σερί 6-0 για να πάρει και πάλι διψήφιο προβάδισμα (64-76).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΓΣΛ-Φάρος την ήττα, που τον βάζει σε μπελάδες, όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία, και η ΑΕΚ το ότι δεν βρήκε εξαρχής ρυθμό στο ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Λαρεντζάκη για το κάρφωμα του Χάντερ, που έκανε το 64-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 47-54, 57-66, 75-86.