Πανιώνιος - Τρίκαλα 82-76

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Πανιώνιος (1-8) νίκησε τα Τρίκαλα (2-7) με 82-76 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Ο Πανιώνιος πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας των Τρικάλων με 82-76. Οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία αφού σε περίπτωση ήττας δε θα είχαν ουσιαστικές παρά μόνο μαθηματικές.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και με πρωταγωνιστή τον Χέντερσον προηγήθηκαν με 16-10 (10'). Οι παίκτες του Κώστα Μέξα αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις στο πρόσωπο του Λούντζη προηγήθηκαν με 20-21 (14'). Σε εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος βρήκε σερί 8-0 και ουσιαστικά «έχτισε» διψήφια διαφορά πόντων (36-23, 19').

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα οι Νεοσμυρνιώτες να διατηρούν εύκολα τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (66-52, 30').

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έπαιζαν ψύχραιμα, έβρισκαν τρίποντα σε κρίσιμες στιγμές και έτσι ο Πανιώνιος έφτασε εύκολα στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (66%-47%) και σε τρίποντα (42%-26%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς σε 24:41 είχε 17 πόντους (4/5δ., 2/4τρ., 3/3β.), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου σε 33:33 τελείωσε με 10 πόντους (1/4δ., 2/5τρ., 2/4β.), 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΣονΝτρε Τζόουνς πέτυχε 12 πόντους, αλλά με πολύ άσχημα ποσοστά (3/12 σουτ)

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά η τρίτη περίοδος χάρη στην οποάι ο Πανιώνιος βρέθηκε με διψήφια διαφορά πόντων υπέρ του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντέγιαν Κράβιτς με 16 πόντους έχοντας 8/11 δίποντα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τον τραυματισμό του Γούντσον και τα Τρίκαλα αυτόν του Σλαφτσάκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Μιχάλη Λούντζη για το κάρφωμα του Μάρκο Τέγιτς με το οποίο τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 18-19.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-28, 66-52, 82-76