ΠΑΟΚ-Καρδίτσα 85-70: Απίθανος Πόρτερ, άγγιξε το triple double!

Ο Κέβιν Πόρτερ Jr. έκανε απίθανα πράγματα στο «Παλατάκι», χάνοντας το triple double για μια ασίστ και ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας με 85-70 για τα play outs της Stoiximan Basket League.

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν από κοντά τον Κέβιν Πόρτερ Jr. και ο Αμερικανός πρώην NBAer δεν τους χάλασε το χατίρι, κάνοντας τρομερή εμφάνιση στη νίκη επί της Καρδίτσας με 85-70 για την τρίτη αγωνιστική των play outs.

Ο Πόρτερ έμεινε στο παρκέ σχεδόν 39 λεπτά και άγγιξε το triple-double στην PAOK Sports Arena με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, συνδυάζοντας θέαμα και ουσία για τον ΠΑΟΚ που απέκτησε προβάδισμα για τα play off.

Το ματς

Ο Έλβαρ Φρίντρικσον κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην Καρδίτσα, σημειώνοντας τους 12 από τους 22 πόντους των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σούταρε με 50% στο τρίποντο (4/8) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στους Θεσσαλούς που στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Γιώργου Καμπερίδη (8π.).

Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-30, με τον Κέβιν Πόρτερ να ανεβάζει στροφές και να ηγείται του ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα.

Οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 50-40 στο 25'.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 60-51 για τον ΠΑΟΚ που είδε την Καρδίτσα να μειώνει σε 67-60 με τον Τέβιν Μακ στο 34'. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά (76-63, 37') και έφτασαν στη νίκη με 85-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του ΠΑΟΚ όταν η Καρδίτσα μείωσε σε 67-60 στο 34'. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχτισε γρήγορα διψήφιες διαφορές και έκανε σωστή διαχείριση ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέβν Πόρτερ Jr. γέμισε τη στατιστική του με 19 πόντους (5/8 δίπ., 2/5 τρίπ., 3/6 βολ.), 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ πριν περάσει στον πάγκο στο 1:22 για το φινάλε.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς σε 10 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τέβιν Μακ είχε 17 πόντους, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και 1 μπλοκ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Θεσσαλούς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι ΜακΝις (10π., 9ριμπ.) και Φρίντρικσον (17π., 3ριμπ., 2ασ.) ήταν εκ των πρωταγωνιστών του ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η stat-line του Πόρτερ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων (21/4, 17:15) ενώ η Καρδίσα υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας (21/4, 20:15) για την τέταρτη αγωνιστική των play outs.