ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 73-89: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό (vids)

Πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε του ανταγωνιστικού ΠΑΟΚ με 89-73 στο κλειστό της Πυλαίας και πάει πιο... ήρεμος στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να τα... χρειάστηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος φρόντισε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να νικήσει του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας πριν από τα κρίσιμα ματς στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογικής διοργάνωση απέναντι σε Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ.

Μέχρι και το 29' ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο σκορ (55-57) έχοντας βάλει δύσκολα στους «πράσινους» αλλά στη συνέχεια το σχήμα με Μήτογλου-Χουάντσο στην frontline και τους Σλούκα, Γκριγκόνις, Ναν στην περιφέρεια άλλαξε τη ροή του αγώνα και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +15 (63-78 στο 36') για να ρίξει και τους τίτλους τέλος στην Πυλαία. Οι Γκραντ (15π., 8ασ.), Σλούκας (10π., 6ασ, 5ριμπ.) και Γκριγκόνις (14π., 2/3τρ.) ήταν εκείνοι που «υπέγραψαν» τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Το ματς: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Με... φόρα μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ της Πυλαίας, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην επίθεση και πολύ λιγότερη στην άμυνα. Τα τρίποντα του ΠΑΟΚ τον έφεραν με το προβάδισμα στο σκορ (11-7 στο 5') κάτι που έκανε έξω φρενών τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος και άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας σ' εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού για το 11-16 το οποίο έγινε και +6 (13-19) δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (22-24). Η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη ήταν εξόχως ανταγωνιστική και αυτό λόγω της ευστοχίας της στα τρίποντα έχοντας στο 1ο δεκάλεπτο 8/14 σουτ, εκ των οποίων 4/7 έξω από τα 6.75 μέτρα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε και στην 2η περίοδο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ισχυρό προβάδισμα στο σκορ, με τους παίκτες του Αταμάν να τα είχαν βρει σκούρα από τη «ζώνη» των γηπεδούχων. Από τη στιγμή που είχαν χαμηλό ποσοστό στα περιφερειακά σουτ και την ίδια ώρα ο Λεσόρ δυσκολευόταν πολύ ανάμεσα σε δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, ο «δικέφαλος» προσπαθούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα (38-34 στο 15'). Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου ωστόσο ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 7-2 πήρε το προβάδισμα με 42-46, έχοντας τον Γκραντ (11π., 2/3δίπ., 2/2τρ., 1/1β., 7ασ.) σε εξαιρετική ημέρα.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι «πράσινοι» είχαν 11/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 12/14 βολές, 11-6 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 8 λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε αντίστοιχα 6/14 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 9/9 βολές, 9-3 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 9 λάθη. Εξαιρετικό ημίχρονο είχε κάνει ο Φρίντρικσον, ο οποίος είχε μετρήσει έως εκείνο το σημείο 9 πόντους και 6 ασίστ.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα χωρίς ωστόσο να υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση όσον αφορά την εξέλιξη. Ο μεν Παναθηναϊκός κρατούσε τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε τους «πράσινους» να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς. Στο 27' κρατούσε την μέγιστη τιμή της σε όλο το ματς (51-57) αλλά οι γηπεδούχοι έβγαζαν ενέργεια στην άμυνα και προσπαθούσαν να βρουν εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον. Βέβαια δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι όπως στο πρώτο μισό του ματς (σ.σ. είχαν 1/5 τρίποντα στην 3η περίοδο) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +6 για το «τριφύλλι» (58-64) με τον Γκριγκόνις (13π.) να είχε ανεβάσει την απόδοσή του.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Σλούκας ήταν αποτελεσματικός σε σκορ και δημιουργία, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά και στο +11 (62-73 στο 34') για λογαριασμό των «πρασίνων». Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τα αποθέματα για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού στο 4ο δεκάλεπτο, στέλνοντας τον δείκτη του σκορ και στο +18 (66-84) στα 2:30 πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιμέρους 27-11 του Παναθηναϊκού από το 28' έως και το 38' το οποίο ήταν και το καλύτερο διάστημα των «πρασίνων» στο ματς. Συγκεκριμένα μετέτρεψαν το «ρευστό» 55-57 σε 66-84 και ουσιαστικά «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού έχοντας 15 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 22:43'.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Σε γενικές γραμμές ο ΠΑΟΚ στάθηκε συνολικά καλά στο ματς, αν και ο Γκίλμορ θα μπορούσε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Γκριγκόνις (14π.) και Σλούκας (10π., 6ασ.) ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Φρίντρικσον πραγματοποίησε καλή εμφάνιση έχοντας 13 πόντους, 9 ασίστ αλλά και 4 λάθη σε 35 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει 17 και τον Παναθηναϊκό 16. Επίσης και οι πολλές ασίστ (21 ο ΠΑΟΚ και 24 ο Παναθηναϊκός) και για τις δύο ομάδες.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 97-85.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague με πρώτο ματς αυτό στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (20/3, 21:00) ενώ ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καρδίτσα (24/3, 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89.