Προμηθέας-Κολοσσός 84-79: Το έκανε ντέρμπι (vid)

Ο Κολοσσός (8-13) γύρισε από το -20 κόντρα στον Προμηθέα (13-8) όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στους Πατρινούς που επικράτησαν με 84-79 και πλέον στρέφονται στον «τελικό» με την ΑΕΚ για την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Ο Προμηθέας είδε τον αξιόμαχο Κολοσσό Ρόδου να επιστρέφει από το -20 και να προηγείται με 9 πόντους στα 4:19 για το φινάλε όταν ο Γκάουντλοκ έκανε το 61-70 όμως τα μεγάλα σουτ του Κάμερον Ρέινολντς και οι βολές του Κόνιαρη μετά το φάουλ του Κολοβέρου έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να στείλουν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 84-79 και εδραιώθηκαν στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στη Stoiximan Basket League. Πλέον ο Προμηθέας στρέφεται στον αγώνα με την ΑΕΚ (20/3, 19:30) στα Άνω Λιόσια που θα κρίνει την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Το ματς

Ο Κολοσσός έκανε καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο στην Πάτρα, σημειώνοντας μόλις 4 πόντους με 1/16 σουτ εντός πεδιάς! Συγκεκριμένα οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα είχαν 1/10 δίποντα και 0/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όπου ο Σίμι Σίτου πέτυχε το μοναδικό καλάθι των Ροδιτών απέναντι στον Προμηθέα που προηγήθηκε με 14-4 στο 10'.

Στη συνέχεια, πάντως, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν κάνοντας σερί 10-0 και ισοφαρίζοντας σε 14-14 στο 15' ωστόσο οι Πατρινοί έχτισαν ξανά διψήφιες διαφορές με τον Πάπας και τον Ρέινολντς, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ τους 33-23. Μάλιστα ο Κρις Κόφι εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (44-24, 23') για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Σε κάθε περίπτωση, ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία λέξη, βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ. Ο Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους για τον Κολοσσό στο φινάλε της τρίτης περιόδου (58-48, 30'), κρατώντας όρθιους τους Ροδίτες. Οι «θαλασσί» έκαναν... εκρηκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Καμαριανού (59-60, 33') ενώ προηγήθηκαν με 9 πόντους με τον Γκάουντλοκ, κάνοντας το 61-70 στα 4:19 για το τέλος!

Ο Ρέινολντς ευστόχησε σε τρίποντο στα 33.6" για το 73-75, ο Γκάουντλοκ έκανε λάθος στα 16" και ο Κόνιαρης κέρδισε φάουλ από τον Κολοβέρο σε προσπάθεια για τρίποντο στα 2.2"! Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε στην πρώτη βολή, έβαλε τις άλλες δυο και το ματς πήγε στην παράταση αφού ο Γκάουντλοκ αστόχησε στο φινάλε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός έχασε τον Μπραϊκοβιτς ο οποίος αποχώρησε με χτύπημα στα πλευρά από τον Κάουαν και ο Ρέινολντς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 82-78. O Προμηθέας πήρε ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι και τελικά έφτασε στη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 κ.α., 84-79 παρ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του Προμηθέα όταν ο Κολοσσός γύρισε το ματς στην τέταρτη περίοδο. Οι Πατρινοί πέτυχαν μεγάλα σουτ με τον Ρέινολντς, έστειλαν τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο και εκεί τελείωσαν τη δουλειά.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: O Κάμερον Ρέινολντς τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 4/6 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ (6-3) και 3 ασίστ σε 34:45.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 11 πόντους, έξι ασίστ, δυο ριμπάουντ, δυο κλεψίματα, ένα μπλοκ και έστειλε το ματς στην παράταση με 2/3 βολές.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γκάουντλοκ έκανε ματσάρα με 27 πόντους, πέντε ριμπάουντ, δυο ασίστ και ένα κλέψιμο σε 37:35.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ του Προμηθέα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Κολοσσός είχε επικρατήσει του Προμηθέα Πατρών με 114-109 στη Ρόδο.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Κολοσσός υποδέχεται το Μαρούσι (24/3, 17:00) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League ενώ ο Προμηθέας δοκιμάζεται στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων απέναντι στην ΑΕΚ (20/3, 19:30) με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.