ΑΕΚ - Προμηθέας 87-91: «Απόδραση» στο δρόμο για τη 3η θέση (vid)

Ο Προμηθέας (12-8) πέρασε νικηφόρα από τα Άνω Λιόσια, επικράτησε της ΑΕΚ (8-12) με σκορ 91-87.

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν της ΑΕΚ Betsson (91-87), με τον Χάντερ Χέιλ να σημειώνει 19 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -14 (55-41), κατάφερε να προηγηθεί, είδε τον Προμηθέα να βρίσκει εύκολους πόντους από τις βολές, ενώ στην κρίσιμη επίθεση έκανε ξανά λάθος, δίνοντας την κατοχή στον Προμηθέα.

Πλέον, οι Πατρινοί συνεχίζουν τη μάχη με το Περιστέρι για την 3η θέση, ενώ η ΑΕΚ, η οποία δεν έχει νικήσει στην έδρα της από τις αρχές Δεκεμβρίου και το ματς με το Μαρούσι, βλέπει τη μάχη για την 6η θέση να... φουντώνει.

ΑΕΚ - Προμηθέας: Το ματς

Ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο του αγώνα, σχεδόν από την αρχή. Η αμυντική προσέγγιση της ΑΕΚ, με την παρουσία του Μπράντον Νάιτ στην πεντάδα, επέτρεψε στους Πατρινούς να έχουν ένα σημείο... αναφοράς και να «χτυπούν» τον Αμερικανό γκαρντ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-4, αλλά γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-15, έχοντας 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Η είσοδος του Τζόρνταν Μόργκαν, ο οποίος στο ματς των 55 λεπτών απέναντι στη Χολόν αγωνίστηκε μόλις για 6 λεπτά, αποτέλεσε σημείο κλειδί για την άνοδο της Ένωσης. Ο Αμερικανός σέντερ μέτρησε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, δίνοντας πνοή στην ομάδα του. Χάρη στον Μόργκαν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-17, μόνο και μόνο για να δεχτεί σερί 7-0 απο΄τον Προμηθέα (20-24).

Το απίθανο της εμφάνισης της ΑΕΚ είναι πως κατάφερε να περιορίσει τους Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν σε μόλις δύο πόντους έκαστος (από βολές), αλλά τα 9 λάθη, οι 7 ασίστ και τα 1/7 τρίποντα την έβαλαν σε ρόλο κυνηγού.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε την 3η περίοδο με 2/3 τρίποντα και προέβαλλε αντίσταση στην προσφορά του Νάιτ (11π.), αντιστρόφως ανάλογη με την άμυνά του (41-50).

Από το -14, στο +1 η ΑΕΚ

Όταν δε ο Ετσενίκε άρχισε να πλησιάζει κοντά στο καλάθι της Ένωσης, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 11 πόντους (41-52).

Και μία φάση αργότερα, το τρίτο ττρίποντο του Προμηθέα στο δεκάλεπτο (από τον Ρέινολντς και την αγαπημένη του γωνία) έκανε το σκορ 41-55.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, χάρη σε ένα αντιαθλητικό που κέρδισε ο Μόργκαν (από τον Ετσενίκε), αλλά και τις 6/6 βολές που μέτρησε (49-55).

Το σερί για τους «κιτρινόμαυρους» έφτασε στο 10-0 και το -14, έγινε -4 (51-55). Λίγο αργότερα και ενώ ο Προμηθέας... ξεκόλλησε με τρίποντο του Χέιλ, ο ΜακΡέι με το δικό του σουτ τριών πόντων μείωσε στο καλάθι (56-58).

Και όχι μόνο. Η αντεπίθεση της ΑΕΚ έφτασε μέχρι την ολική ανατροπή του -14. Στο φινάλε της 3ης ο Καράμπελας με τρίποντο έκανε το 61-60. Η ΑΕΚ μείωσε με κάρφωμα του Κουζέλογλου (85-86).

Στο ξεκίνημα της 4ης, η ΑΕΚ βρέθηκε και στο +3, με πέντε σερί πόντους του Κουζέλογλου και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ενδεικτικές είναι οι συνεχόμενες ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς.

Στο όριο του ενός λεπτού το σκορ ήταν 83-83, με τον Νάιτ να χρεώνεται με (αυστηρό) επιθετικό φάουλ. Και ο Χέιλ με λέι απ έκανε το 83-85. Η ΑΕΚ αστόχησε στην επίθεση, ο Κουζέλογλου διεκδικησε την μπάλα με τον Κάουαν, με τον τελευταιο να κερδίζει φάουλ: 1/2 βολές για το 83-96 (42.7 πριν το τέλος).

Ο Κουζέλογλου μείωσε σε 85-86, αλλά ο Χέιλ οδηγήθηκε στις βολές και με 2/2 έκανε το 85-88. Στην επίθεσή της η ΑΕΚ έκανε λάθος (ΜακΡέι), ο Ρέινολντς βγήκε στον αιφνιδιασμό και πήρε βολές.

Ο Κουζέλογλου σκόραρε ξανά για το 87-89 (6 δεύτερα για το τέλος) με την Ένωση να κάνει γρήγορο φάουλ στον Χέιλ (2/2 και 87-91).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε και στις εύστοχες βολές του Προμηθέα, συν φυσικά και το λάθος του ΜακΡέι.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χάντερ Χέιλ τελείωσε το ματς με 21 πόντους, τους 19 στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τσέισον Ραντλ δε βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι, άποντος μετά από 15 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο ΜακΡέι είχε 15 πόντους, όσους και ο Μόργκαν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ρέινολντς είχε 11 και ο Στίβενς 12 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας έκανε μόλις 5 λάθη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας είχε επικρατήσει με σκορ 100-95.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει τη Μούρθια (Τρίτη, 12/3, 21:30), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται τη Χαποέλ Χολόν (Τετάρτη 13/3, 19:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91.

@Photo credits: eurokinissi